Novinky za léto 2021

28.08.2021

Léto je přece jenom dlouhé roční období. Končí vlastně až 22. září, ale tím jsem se pro tentokrát rozhodla nezabývat. Nových knih se mi tu za tu dobu nashromáždilo docela dost. A to opravdu docela dost. Kvůli tomu, abych to všechno zvládla zpracovat do nějakého smysluplného článku, jsem se rozhodla ho rozdělit do několika částí. Tak létu zdar! (ale pamatujte: 22. září, jo?)

Knižní přírůstky léto 2021
Knižní přírůstky léto 2021

Divoká píseň a Temný duet

Na obě dvě knihy z duologie se moc těším. Byla jsem ráda, že jsem na ně v knihkupectví narazila, chtěla jsem si je totiž přečíst už fakt dlouho. Proč jsem si nekoupila jen první díl? Protože jestli bude Divoká píseň tak dobrá, jak doufám,  nejspíš se okamžitě vrhnu do čtení Temného duetu. 

Divoká píseň

Anotace: Vítejte v temném městě Verity, kde najdete všechno, jen ne bezpečí... protože tohle místo ohrožují monstra, která se zrodila z násilí.

Kate touží být tak nemilosrdná jako její otec, který vládne severní části Verity, nechává nestvůry potulovat po městě a vybírá od lidí peníze za jejich bezpečí. Po pěti letech na internátních školách se Kate konečně vrací domů a chce ukázat otci, že je stejně nelítostná jako on.

August chce být člověk. Ale není. Je nestvůrou, která dokáže krást duše pomocí hudby. Jeho otec řídí jižní část města a snaží se chránit nevinné. August je jeho tajná zbraň.

Jejich město je rozdělené. Jejich město se rozpadá.

A Kate a August jsou jediní, kdo chápou obě strany, jediní, kdo jsou schopní něco udělat. A přitom tak rozdílní... Ale jak se může člověk rozhodnout, jestli bude hrdina nebo zloduch, když je tak těžké rozlišit, co je co?

Temný duet

Anotace: Kate Harkerová se nebojí tmy. Je to dívka, která loví příšery. A jde jí to víc než dobře.

August Flynn je příšera, která se nikdy nemůže stát člověkem, i když po tom sebevíc touží. Je nestvůrou, která má v téhle hře zahrát svou roli. A zahraje ji - za jakoukoli cenu.

Téměř šest měsíců poté, co se Kate a August poprvé potkali, se válka mezi monstry a lidmi stala realitou. August se stal vůdcem ve Verity, i když po této pozici nikdy netoužil, a Kate se živí jako lovkyně nestvůr v Prosperity. Ale pak se najednou ze stínů vynoří nová příšera, která se živí chaosem a oživuje vnitřní démony lidí, a Kate se musí vrátit do hlavního města, aby čelila monstru, které si myslela, že zabila, a démonovi ve svém nitru.

Kasie West

Tuhle autorku si většina čtenářů nemůže vynachválit. Já jsem od ní předtím - stydím se - ještě nic nečetla a proto jsem si koupila její tři knihy: Náhradní kluk, P. S. Líbíš se mi a Láska a jiné úkoly. Jen tak mimochodem, opravdu se mi líbí jejich obálky. Jsou takové veselé a milé.

Náhradní kluk

Anotace: To je to nejhorší možné načasování! Když Gia dostane kopačky od svého přítele na parkovišti těsně před začátkem školního plesu, musí rychle něco vymyslet. Vždyť o něm svým přátelům vyprávěla už celé měsíce a tuto noc jim měla dokázat, že Bradley doopravdy existuje. A tak se rozhodne oslovit neznámého kluka a poprosí ho o laskavost - jestli by nemohl dvě hodiny předstírat, že je její přítel. A ona mezitím vymyslí, jak se dát s Bradleym zase dohromady. Akorát že po plese už nedokáže myslet na nikoho jiného než na svého náhradního kluka, kterého se ale nezeptala ani na jméno! Dokáže ho najít a vymotat se ze všech lží? A co se stane, až se do jejího života vrátí pravý Bradley?

P. S. Líbíš se mi

Anotace: Lily při jedné obzvláště nudné hodině chemie nedává pozor a čmárá si na lavici slova oblíbené písničky. Druhý den zjistí, že někdo rozepsanou sloku dokončil, a ještě přidal vzkaz pro ni. Zajímavé! Brzy už si se svým anonymním přítelem vyměňují dlouhé dopisy, doporučují si vzájemně kapely a sdílí ta nejsoukromější tajemství. A to je teprve začátek dopisového přátelství, které se postupně promění v něco víc. Promluví si s tajuplným neznámým někdy naživo?

Láska a jiné úkoly 

Anotace: Léto sedmnáctileté Abby Turnerové neprobíhá úplně podle jejích představ. Je už ne úplně tajně zamilovaná do svého nejlepšího kamaráda Coopera. Nezvládá pomoct mámě s jejími psychickými problémy, a teď jí navíc odmítli vystavit její obrazy na jedné výstavě.

A tak si napíše seznam deseti věcí, které musí stihnout za následující měsíc. Musí se naučit postavit svému strachu nebo se také zamilovat. Ví, že když splní všechny položky ze seznamu, stane se z ní ta správná umělkyně. Ale jak se jí krátí čas, zjišťuje, že uskutečnit některé věci je velice obtížné a že možná nezvládne změnit svou tvorbu, když nebude schopná změnit sebe sama.

Trocha historie, klasiky a Naomi Novik

Mám ráda historii a proto jsem si nemohla nechat ujít Mlčící fontány. Tahle kniha byla vychvalovaná a opěvovaná a já jsem ji prostě chtěla vyzkoušet. Po Španělských dějinách následovalo trochu těch skotských v podobě Cizinky. Plánuji zkusit i Na Větrné hůrce od Emily Brontëové. Ještě tu mám Naomi Novikovou - tedy její dvě knihy vydané v češtině: Ve stínu Hvozdu a V zajetí zimy.

Cizinka

Anotace: Příběh začíná roku 1945 ve Skotsku, kde bývalá armádní sestřička Claire Randall tráví dovolenou nebo spíš druhé líbánky. Náhodou se dotkne zvláštního kamene a to ji přenese do osmnáctého století. Není to ale klidné období, v zemi zuří občanská válka, lidské mysli jsou plné pověr i nenávisti. Jak si v takové situaci poradí žena navyklá na racionalitu dvacátého století?
A jak její život ovlivní nečekaná láska? 

zajetí zimy

Anotace: Mirjem pochází z rodu lichvářů, avšak její otec ve svém řemesle zrovna nevyniká. Každému rád půjčí, ale pak si neumí říct o splátky, takže se rodina nachází na pokraji chudoby - dokud Mirjem nezakročí. Obrní se před zatvrzelostí vesničanů, vydá se vymáhat dluhy a zjistí, že je pro tuto práci jako stvořená. Když jí její dědeček dá měšec stříbrných mincí, přinese mu ho zpátky plný zlata.

Jenže když se rozkřikne, že umí proměnit stříbro ve zlato, ukáže se, že to možná přinese víc potíží než prospěchu. Mirjeminy schopnosti přilákají pozornost krále Staryků - nadpřirozených bytostí, které přicházejí s prvním záchvěvem zimy a prahnou po zlatě. Dá se tak do pohybu řada událostí, v jejichž středu stojí spolu s Mirjem prostá dívka Wanda, která pro Mirjem začne pracovat poté, co si její otec nemůže dovolit zaplatit lichváři dluh, a šlechtična Irina, kterou chce její otec provdat za mladého cara. Jenže ani car Mirnatius není tím, čím se zdá být...

Na Větrné hůrce

Anotace: Na bouřném severu Anglie leží Větrná hůrka. Panství vřesovišť a mokřadů, kde žijí lidé nezkrotní jako okolní příroda. Kraj, kde na hřbitovech ještě straší, kde vášeň stravuje zamilovaná srdce.

Tento dnes už klasický, působivý, historický román se odehrává na Drozdově a na Větrné hůrce v období od druhé poloviny 18. století do počátku 19. století. Je mistrnou psychologickou studií člověka, který zasvětil život pomstě. Autorka sugestivně líčí prostředí, v němž hrdina vyrůstal, objasňuje příčiny, pro které se z normálního chlapce, žijícího v ovzduší nenávisti, vyvinul dospělý muž, plný zášti a zloby, který splácí všechny domnělé i skutečné křivdy nelidským způsobem, a jenž nezná slitování ani sám se sebou. Jediná bytost, žena, která je schopna učinit z něj normálního člověka, se provdá za jeho soka a za dramatických okolností umírá. Tím jsou spáleny všechny mosty mezi hrdinou a okolním světem a začíná příběh fanatické pomsty na všech příslušnících rodiny milované ženy. 

Mlčící fontány

Anotace: Madrid, 1957. Španělsko pod nadvládou diktátora Franka zoufale potřebuje peníze, a tak láká turisty a obchodníky. Mezi nimi je i osmnáctiletý syn ropného magnáta Daniel Matheson, který chce skrze čočku fotoaparátu poznat rodnou zemi své matky. Řízením osudu potká mladou Anu, díky níž odhaluje krutou každodenní realitu Španělů, a brzy se sám ocitá v ohrožení. Zvládne ve slunném městě, jehož ulicemi se plíží stíny občanské války, ochránit své milované?

Ve stínu Hvozdu

Anotace: Agnieszka miluje své domovské údolí, klidnou vesnici, lesy a průzračnou řeku. Na hranici její domoviny však stojí zlověstný Hvozd plný zlomyslné moci, jehož stín tíživě dopadá na její život.

Aby zlé síly zůstaly v Hvozdu, spoléhají lidé z údolí na chladného a nevypočitatelného čaroděje, známého pod jménem Drak. Ten však za svou pomoc vyžaduje hrozivou cenu: každých deset let mu musí jít sloužit jedna dívka, která se poté už nedokáže vrátit zpátky do údolí a je z něj navždy vykořeněná.

Další volba se rychle blíží a Agnieszka má strach. Každý tuší, že tentokrát si Drak vezme její nejdražší přítelkyni Kasiu - krásnou, hodnou, statečnou Kasiu, která je vším, čím Agnieszka není. A neexistuje způsob, jak ji zachránit. Ale když Drak konečně přijde, překvapivě si vybere někoho jiného...

V našem světě...

Tyto tři knihy se odehrávají v našem světě. Dvě z nich jsou sice fantasy a ta třetí královská fikce, ale i tak se to počítá. Svůdné zlo už jsem si přečetla před nějakou dobou, líbilo se mi ale tak, že jsem ho chtěla mít i doma v hmatatelné podobě. Červená, bílá a královsky modrá mě nalákala anotací a obálkou a na Tisící patro jsem byla jednoduše zvědavá. 

Svůdné zlo

Anotace: Anna, šestnáctiletá středoškolačka z maloměsta v americké Georgii, má podobné starosti jako většina dívek jejího věku. Má ale i starosti, se kterými se nikomu nesvěřuje. Například vnímá aury lidí, není nikdy nemocná, vidí a slyší na neobvykle velké vzdálenosti... Teprve když se na rockovém koncertě v klubu seznámí s atraktivním mladým bubeníkem Kaidanem, začne objevovat pravdu o sobě a svém tajemném nadpřirozeném původu... 

Tisící patro

Anotace: New York City, jak jste ho nikdy neviděli.K nebi se tyčí tisícipatrová Věž. Zářivá vize budoucnosti, kde je možné vše - pokud se snažíte dost. Vítejte na Manhattanu roku 2118. Uplynulo sto let a New York je město technických novinek a snů. Každý tu něco chce... a každý tu má co ztratit.

Bezchybný zevnějšek Ledy Coleové skrývá utajovanou závislost - na droze, kterou neměla nikdy vyzkoušet, a na chlapci, se kterým si neměla nikdy začínat. Nádherný, bezstarostný život Eris Dodd-Radsonové se roztříští na střípky, když její rodinu rozerve bolestná zrada.

Rylin Myersová se díky práci v nejvyšších patrech rázem ocitne ve světě, o jakém se jí ani nesnilo... ale bude za tento nový svět a nečekanou lásku muset zaplatit svým starým světem?

Watt Bakradi je technický génius s tajemstvím: ví o všech všechno. Ale když je najat, aby někoho špehoval pro dívku z horních pater, zaplete se do složité pavučiny lží.

A v tisícím patře nade všemi žije Avery Fullerová, dívka geneticky naprogramovaná k dokonalosti. Dívka, která má zdánlivě vše - a přesto ji trápí jediná věc, kterou nemůže nikdy mít.V prostředí úchvatného pokroku a technického luxusu se pět teenagerů snaží získat své místo na vrcholu světa. Ale z takových výšin vede jen jediná cesta: dolů.

Červená, bílá a královsky modrá

Anotace: Co se stane, když se syn americké prezidentky zamiluje do britského prince? Alex Claremont-Diaz je pohledný a nesmírně charismatický mladík. Pro Bílý dům představuje marketingový poklad. Jediný problém je, že si dvakrát nerozumí s Henrym, princem na opačné straně Atlantiku. Když se navíc v bulváru objeví závěry, na nichž se Alex hádá s Henrym na královské svatbě, má to neblahý dopad na americko-britské vztahy. Hlavy rodin a států proto sestaví plán, jak napravit škody - Alex a Henry pro veřejnost sehrají divadýlko a uzavřou příměří. Jejich fingované přátelství ale postupně přerůstá v cosi mnohem hlubšího a taky nebezpečnějšího. Kdyby se totiž jejich přísně utajovaný vztah provalil, mohlo by to zmařit probíhající prezidentskou kampaň a zcela změnit vztah obou národů...

Ve smyšleném světě...

A nakonec tu mám ještě čtyři poslední knihy. Všechno jsou to YA fantasy - některé víc romantické než ty jiné, některé akčnější než ty ostatní. Bez výjimky ale platí, že se jedná o první díly sérií.

Lunasterové - Skok nad hvězdami

Anotace: Do chvíle, než se ve městečku objevila zvláštní dívka Celestina, zabíjel Tim čas potyčkami se svým největším soupeřem Alexem a běháním po střechách, odkud pozoroval vzdálené hvězdy. V její přítomnosti však najednou hvězdy začaly být na dosah a Měsíc se ukázal v novém, tajemném světle. Setkání mladé Astry Celestiny, Lunojase Alexe a zdánlivě obyčejného Tima bylo náhodné, zato osudové. Co spojuje jejich původně tak vzdálené životy? 

Třpytný dvůr

Anotace: Třpytný dvůr: škola a zároveň výnosný podnik. Přicházejí sem chudé dívky z celého Osfridu, aby se zdokonalily ve finesách společenského chování. Jedině tak budou moci uzavřít sňatek s bohatým a mocným mužem z Adorie, Nového světa.

Hraběnka Adelaide se tomuto pravidlu vymyká, ta už díky svému původu vybrané způsoby ovládá. Přesto přichází do Třpytného dvora přestrojená za služku, aby později mohla v Adorii začít nový život. Daří se jí utajit svou identitu před všemi, jen ne před okouzlujícím Cedrikem Thornem, synem bohatého majitele Třpytného dvora.

Když Adelaide zjistí, že také Cedric skrývá velmi nebezpečné tajemství, společně vymyslí plán, jak z jejího podvodu vytěžit maximum. Komplikace na sebe ale nenechají dlouho čekat - nejprve je třeba překonat zrádné moře mezi Osfridem a Adorií, kde pak Adelaide padne do oka budoucímu guvernérovi. A jako by to všechno nestačilo, mezi Adelaide a Cedrikem to pořádně jiskří - a pokud toto jiskření přeroste v plamen, hrozí Třpytnému dvoru skandál a oni dva budou vyhnáni do divoké nezmapované země...

Rudá královna

Anotace: Chudobou sužovaní Rudí jsou prostí občané žijící pod krutovládou Stříbrných, špičkových válečníků s božskými schopnostmi. Sedmnáctiletá Mare Barrowová patří mezi Rudé a bere to jako fakt, na kterém se nikdy nic nemůže změnit. Podaří se jí získat práci ve Stříbrném paláci, uprostřed těch, které z duše nenávidí. A rychle odhalí, že navzdory barvě své krve dostala do vínku také jednu vražednou schopnost. Takovou, která může ohrozit a svrhnout vládu Stříbrných. Ale se sílou je nebezpečné si zahrávat. Kdo může v tomto světě rozděleném krví vyhrát? 

Stínové eso

Anotace: Enne je pro svou matku ochotna udělat cokoli. Takže když zmizí, rozhodne se vydat po jejích stopách do New Reynes, věhlasného Města hříchu. Jedinou indicií pro její pátrání je Levi Glaisyer, protřelý gangster a notorický podvodník, který má úplně jiné starosti než Enne pomáhat v pátrání. Ale ta mu nabídne kompenzaci, jež by mohla vyřešit všechny jeho problémy...