Podzimní knižní nadílka

19.10.2021

Myslím, že mohu hrdě prohlásit, že tu dnes mám skutečnou hromadu knih. Jestli jste jen o trochu zdatnější v matematice, tak jste si dozajista spočítali, kolik jich je. Těm, kteří si zrovna nechtějí namáhat hlavu "těžkými počty", to ale klidně prozradím: je jich třináct. Ano, trochu jsem se rozšoupla. Ale v Dobrovských měli zrovna akci a já jsem si ji jen tak projížděla, vůbec jsem neměla v úmyslu... Tak fajn, to už stačí. Zkrátka to dopadlo tak, jak to dopadlo. Upřímně? Vůbec toho nelituji. Na všechny tituly, které vám tu ukážu, jsem totiž měla opravdový zálusk a když už bych si je nekoupila dneska, tak jednou určitě.

Nedotýkej se mě

Laura Kneidl

Anotace: Když Sage přijede do Nevady, nemá vůbec nic - peníze, přátele, ani slušnou střechu nad hlavou. Se svou železnou vůlí je však pevně odhodlána začít zde nový život a zapomenout na vše, co se jí doma stalo.

Jenomže odpoutat se od vlastní minulosti není tak jednoduché. Vzpomínky a s nimi spojený neustálý strach ji doprovázejí na každém kroku.

Nejinak je tomu i ve chvíli, kdy Sage dostane místo v univerzitním skladu knih a setká se zde s Lucou. S pronikavým pohledem šedých očí i s tetováním je Luca ztělesněním všeho, čeho se Sage tolik bojí. Avšak krok za krokem nahlíží Sage do jeho duše a probouzí v sobě cit, který doposud nepoznala. Spolu s tím nachází odpovědi na všechny své, dosud nezodpovězené, otázky...

Pořídit si tuhle knihu nebylo předem promyšlené rozhodnutí. Ano, je pravda, že jsem ji často vídala na různých e-shopech nebo v klasických knihkupectvích, ale nikdy jsem ani moc neuvažovala nad tím, že bych si ji koupila. Tak co se stalo? Upřímně řečeno netuším. Faktem ovšem zůstává, že Nedotýkej se mě teď leží na poličce v mé knihovničce. Možná, že mě nakonec přesvědčila ta slibně znějící anotace...? Každopádně je v mém (neexistujícím) čtecím plánu se do této knihy co nejdříve pustit. Není nijak tlustá. Tuším, že má jen něco okolo čtyř set stran. Pokud bude čtivá, za pár dní není co řešit.

Neopouštěj mě

Laura Kneidl

Anotace: S Lucou byla Sage šťastná jako nikdy dřív. Ukázal jí, co znamená důvěřovat sobě samé i druhému. Co znamená žít. A milovat. Ale Sage znovu, tentokrát silněji než kdy jindy, dostihla její temná minulost - a zničila právě začínající štěstí ještě v základech. Ať se Sage snaží sebevíc, nemůže na Lucu zapomenout. Každý den bez něj je pro ni jako den bez části vlastního Já. Existuje pro Sage a jejího osudového muže ještě vůbec nějaká naděje, když mezi nimi kvůli nevyřčené pravdě a manipulacím vyrostla tak obrovská zeď, že už ji ani jeden z nich nedokáže překonat?

Když už jsem si koupila první díl, rovnou jsem k němu přihodila i ten druhý. Jednak jsem si chtěla přečíst celou sérii, protože to tak mám ve zvyku, ale taky jsem uposlechla varování - a to sice že má Nedotýkej se mě otevřený konec. Nechtěla jsem, aby nastala situace, v níž bych se mučila tím, že rovnou nemohu sáhnout po pokračování. Z anotace Nedotýkej se mě a Neopouštěj mě jsem si něco málo vyvodila, ale jinak jsou pro mě obě tyto knihy velkým krokem do neznám. Doufám, že mě jak Nedotýkej se mě, tak i právě Neopouštěj mě, nezklamou. Mimochodem, obálka druhého dílu i prvního dílu je krásná.

Začít znovu 

Mona Kasten

Anotace: Začít znovu - to si Allie Harperová přeje ze všeho nejvíc. Přestěhuje se do Woodshillu, aby tu mohla studovat. Fakt, že musí bydlet s povýšeným potetovaným mladíkem, ji zrovna netěší, ale nemá na výběr. Kaden White je bezpochyby atraktivní - jeho chování však Allie způsobuje dost potíží. Nejdřív pro ni vytvoří seznam pravidel pro společné bydlení. Nejdůležitější z nich je nikdy si spolu nic nezačít. Allie si ale všimne, že pod Kadenovou maskou se skrývá víc, než by čekala. A čím líp ho poznává, tím těžší je pro ni ignorovat, jak to mezi nimi jiskří. 

Od této knihy mám vysoká očekávání. Já vím, já vím, většinou se to nevyplatí, ale právě v tomto případě doufám víc než když dřív, že mé naděje nebudou hned po prvních pár stranách zmařeny. Vždyť i ta anotace... řekněte mi, koho by na knihu nenalákala. Navíc ta naznačená romantika od nevraživosti k lásce? V tomto bodě byl můj osud na sto procent zpečetěn. Začít znovu u nás vyšlo i s jinou obálkou, ale já jsem si knihu pořídila v této bílé. Líbí se mi možná i víc než ta druhá, barevná. Toto bude pravděpodobně první příběh, který si od Mony Kasten přečtu. A vzhledem k tomu, že jsem si koupila všechno, co od ní u nás dosud vyšlo, snad ne ani poslední. 

Věřit znovu

Mona Kasten

Anotace: Ve chvíli, kdy se poprvé setká se Spencerem Cosgrovem, Dawn ví, že bude mít problém. Veliký problém. Spencer je sexy, šarmantní a zábavný, přesně její typ - a okamžitě s ní začíná flirtovat. Ovšem Dawn sama sobě přísahala, že dá od chlapů ruce pryč. Bolest, již v ní zanechal minulý vztah je stále příliš silná, a rána, kterou způsobila jeho zrada, se ještě nezahojila. Ale Spencer se nevzdává. A když Dawn zjistí, že i on skrývá srdcervoucí tajemství, je jí jasné, že se její svět obrátí vzhůru nohama... 

Věřit znovu je volně navazujícím pokračováním Začít znovu. Tentokrát se však příběh netočí kolem postav z prvního dílu, ale kolem Dawn a Spencera - dvou nových hrdinů. Pokud se mi Začít znovu zalíbí, tak si tuto knihu brzy přečtu. Možná, i pokud se mi Začít znovu nezalíbí, protože nestínění obsahu Věřit znovu zní skvěle. Ale nepředbíhejme... Za obálku tleskám grafikům, není přeplácaná, ale úplně obyčejná taky ne. Jinak kniha vypadá trochu obsáhleji - jenže jak všichni víme, nemusí to být vůbec na škodu. 

Cítit znovu

Mona Kasten

Anotace: Sawyer Dixonová je mladá, drsná - a samotářka. Od smrti rodičů si k tělu nikoho nepustí. To se ale změní, když pozná Isaaca Granta. Se svými avantgardními brýlemi a podivným oblečením je přesným opakem Sawyeřiných obvyklých známostí. Když ji však Isaac, který má samoty už dost, poprosí o pomoc, uzavřou ti dva dohodu: Sawyer udělá z Isaaca drsňáka a za to bude smět jeho proměnu zachytit jako fotoprojekt pro své studium. Ale Sawyer nepočítala s city, které se mezi ní a Isaacem rozhoří... 

Nebudu vám lhát, ani jsem moc nevěděla, o čem má tato kniha být. Chtěla jsem se jednou pro změnu nechat překvapit. Když vám ale tahle fialková "věc" leží na poličce, celkem to dráždí vaši zvědavost. Takže nikoho asi nešokuje zjištění (tolik k mé pevné vůli), že se to velké překvapení nakonec konat nebude. Každopádně jsem na Cítit znovu zvědavá - a to opravdu hodně. Příběh má vyprávět o holce, která je tak trochu drsňačka a o klukovi, který by se dal označit spíše za podivína a nerda. Takže přesně její pravý opak. Uvidím, co z toho autorka vykouzlí. Většinou jsou ty role totiž obráceně.

Doufat znovu

Mona Kasten

Anotace: Everly Pennová nikdy neměla v úmyslu se zamilovat a už vůbec ne do svého učitele. Ale Nolan Gates je šarmantní, inteligentní a sexy a je jediný, kdo rozumí temným myšlenkám, které k ní každou noc přicházejí. Čím více Nolana poznává, tím intenzivnější spojení mezi nimi vzniká a tím více si přeje překročit neviditelnou hranici, která je dosud dělí. Everly však netuší, že za Nolanovým optimistickým přístupem k životu a jeho nakažlivým nadšením pro literaturu se skrývá jedno velké tajemství. A tohle tajemství může zničit jejich lásku ještě dříve, než začala... 

Už bych si asi měla zvyknout na to, že anotace knih v této sérii znějí zajímavě všechny. Čtvrtý díl se rozhodně nedá označit za výjimku tohoto nepsaného pravidla. Zatím jsem nečetla nic, v čem by byla romantická linka "učitel a studentka", takže se moc těším, až se k této předpolední knize série dopracuji. Obálka - já vím, už se to asi omrzelo, ale říct to musím - se vydařila a doufám, že obsah bude grafické stránce odpovídat.

Snít znovu

Mona Kasten

Anotace: Když se Jude Livingstonové v Los Angeles zhroutí sny, utíká za svým bratrem do Woodshillu, kde se chce znovu postavit na vlastní nohy. Jenže netuší, že jedním ze spolubydlících v bratrově domě je i její bývalý přítel Blake, kterému zlomila srdce. Blake jí hned na začátku dává jasně najevo, že mezi nimi už nikdy nemůže nic být. A ačkoli se toho Jude snaží držet, situace se začíná dost komplikovat... 

Poslední díl série Začít znovu. O anotaci už ani nemá cenu se zmiňovat - jak by řekl Hawke ze Z krve a popela: ,,Fascinující." No, možná ne fascinující, ale lákavé ano. Jak tak nad tím uvažuji, jsem nakonec ráda, že jsem si ty knihy koupila všechny naráz. Zaprvé jsem si stoprocentně jistá, že bych si tu sérii stejně chtěla přečíst celou, protože jsem to prostě já. A zadruhé nepochybuji o tom, že minimálně osmdesát procent z nich se mi bude líbit (všimli jste si té rezervy, kdyby se jedna autorce náhodou nepodařila?). O postavách ani ději vám nic moc říct nemůžu. Takže se stejně jako já nechte překvapit (někde si to nahradit musím, když mi to u třetího dílu nevyšlo).

Zachraň mě

Mona Kasten

Anotace: Kniha Zachraň mě je o tom, co se všechno může stát, když studentka prestižní školy Maxton Hall v Anglii uvidí, co nemá...

Taky o tom, jak se nesmělá, puntičkářská a cílevědomá stipendistka Ruby, která se dosud zajímala jen o studium a práci v Organizačním výboru pro školu, dostane do situací, které ji donutí vidět svět pravdivěji a barevněji.

Rodina Ruby je docela obyčejná, ale harmonická, zatímco James je dědicem starobylého oděvního impéria a příkladem zkaženého, nevychovaného mladíka, který se snaží "užít si poslední rok na střední". Kniha je o jejich vzájemné přitažlivosti a štěstí, které spolu nacházejí, ale o které musejí bojovat, a stále znovu jim uniká. Je o tom, jaké to je, projít se po prvé kampusem oxfordské univerzity, na které Ruby od dětství touží studovat, a přáních, která se možná splní. Jaké je, když se potkají na přijímacích zkouškách na Oxford daleko od domova... 

Tato kniha je oproti těm ostatním, které jsem si od Mony Kasten pořídila, trochu odlišná. Neměla by se totiž odehrávat na vysoké, ale na prestižní střední škole. Jestli je to změna k lepšímu? To zatím nemohu posoudit. Co naopak dokážu říct naprosto přesně, je fakt, že Zachraň mě se tloušťkou knihám ze série Začít znovu nemůže rovnat. Je prostě útlejší, no. Ale to jen tak na okraj. 

Nejsem si jistá, ale myslím, že v tomto případě jde taky o young adult a ne o new adult, jak tomu bylo v případě předešlé autorčiny série. Můj odhad k této knize byl takový, že se nejspíš bude jednat o něco ve stylu Papírové princezny. A jestli ano, tak u mě Zachraň mě má předem zajištěné kladné hodnocení. 

Hříšní světci

Emily A. Duncan 

Anotace: Naďa žije v klášteře skrytém vysoko v horách a její život je k uzoufání nudný. Jenže zrovna zuří válka a ona je zřejmě jediná, kdo může zvrátiti její průběh a zachránit zemi. Naďa má totiž zvláštní nadání: dokáže hovořit s bohy a oni plní její přání. 

Jednoho dne však na klášter zaútočí nepřátelský oddíl a Nadin život se od základů změní. Je nucena opustit svůj domov i přátele a spojit síly s těmi, o nichž by ještě před pár dny přísahala, že je při prvním setkání zabije. 

Temná gotická fantasy přináší příběh dívky, netvora s tíživým tajemstvím a prince, jehož život se ocitne v ohrožení kvůli nekalým dvorním intrikám. 

Po Hříšných světcích jsem pokukovala už dlouho. Myslím, že jsem si je snad několikrát chtěla i pořídit, ale vždycky to nějak nevyšlo. Až doteď. Od příběhu očekávám dvě věci: temně zpracovanou pohádku a pořádnou porci jak slovanské mytologie, tak i romantiky. Přestože se jedná o autorčin debut, doufám, že to na knize nepůjde příliš znát. A i když je tu možná jen malinká pravděpodobnost, opravdu by mě potěšilo, kdyby Hříšní světci neměli příliš otevřený konec. Druhý díl se totiž u nás zatím neobjevil. V budoucnu se to snad změní.

Po stopách Jacka Rozparovače 

Kerri Maniscalco

Anotace: Sedmnáctiletá Audrey Rose Wadsworthová je dcerou ctihodného londýnského šlechtice, a tak si může užívat život v bohatství a moři dalších výhod. Do typické viktoriánské dívky z vyšších kruhů má však pořádně daleko. Účastní se sice tradičních čajových dýchánků a nákupů luxusní garderoby, ale její největší vášní je něco zcela jiného. A je ochotná tomu obětovat vše...

Navzdory přáním otce a očekáváním viktoriánské společnosti totiž Audrey Rose často utíká do laboratoře svého strýce, kde se věnuje hrůzu nahánějícímu studiu forenzních věd. Místo vyšívací jehly pravidelně bere do ruky skalpel a na tělech nebožtíků provádí pitvy. Tato práce ji záhy přivede na stopu ďábelského sériového vraha, který právě v Londýně řádí a jemuž brzy nikdo neřekne jinak než Jack Rozparovač. A Audrey Rose se tuto stopu rozhodne následovat stůj co stůj s jediným cílem - učinit brutálním vraždám jednou provždy přítrž. 

Kerri Maniscalco je v zahraničí skvěle hodnocená autorka. Není divu, že jsem si od ní chtěla taky něco přečíst už jen kvůli tomu, abych zjistila, jestli je na té chvále něco pravdy. Bohužel žádná její kniha v době, kdy jsem ji objevila, nebyla v češtině dostupná, a tak z toho nakonec sešlo. Tedy až do momentu, kdy vydali Po stopách Jacka Rozparovače. Anotace zněla originálně a v kombinaci s viktoriánským Londýnem to bylo přesně něco pro mě. Jen doufám, že série nakonec vyjde celá. S tím rizikem, že tomu tak nebude, jsem do toho ale stále ochotná jít. A jen tak mimochodem, její knihy Knigdom of the Wicked a Kingdom of the Crused vypadají taky hodně slibně. 

Pokřivená zrcadla

Diana Urban

Anotace: Co mají nejoblíbenější holka, nejzdatnější sportovec, premiant ročníku, hulič, osamělý vlk a osoba hudbou postižená společného? Všem se dostalo pozvání na večeři u příležitosti udílení stipendií, na které ale zjistí, že se jedná o past, protože je někdo zamkl do jedné místnosti s bombou, injekcí s jedem a vzkazem, ve kterém se píše, že mají hodinu na to mezi sebou vybrat někoho, koho zabijí...nebo zemřou všichni. 

Amber Prescottová je odhodlaná sebe i svoje spolužáky dostat ven živé, ale možná to tak jednoduché nebude. Nikdo totiž neví, co je spojuje nebo kdo by je chtěl vidět mrtvé. Jak procházejí událostmi uplynulého roku, které by nakonec mohly někoho dovést k rozhodnutí, že je všechny uvězní, je čím dál jasnější, že každý něco skrývá. Jak bomba tiká, zmatek se proměňuje ve strach a strach se přetaví v paniku, protože nejdůležitější otázka zůstává nezodpovězená: koho vyberou, aby zemřel? 

Young adult thriller jsem ještě nikdy nečetla. Ale nápad zněl zajímavě a chtěla jsem vyzkoušet něco nového, takže vlastně: proč ne? Hádám, že se kniha bude skládat především ze vzpomínek, které si lidé v místnosti vyprávějí a možná, že se dočkáme i vícero pohledů na věc. V anotaci ale stojí zmíněno jen jméno Amber, takže těžko říct. Jedná se o samostatný román, po všech těch sériích je to vítaný odpočinek. 

Nejtemnější část lesa

Holly Black

Anotace: V lese leží na zemi skleněná rakev a v ní spí chlapec. Na hlavě má rohy a jeho uši jsou špičaté jako nůž... Hazel žije se svým bratrem Benem ve městě Fairford, kde vedle sebe žijí lidé a kouzelná stvoření přezdívaná Lesní lid. Sjíždějí se sem turisté, aby na vlastní oči spatřili divy pohádkové říše, zejména pak rohatého chlapce. Jenže návštěvníci nevidí nebezpečí, které se zde skrývá. Hazel a Ben si od pradávna vyprávějí smyšlené příběhy o chlapci ve skleněné rakvi. V jejich vyprávěních je on princem a oni chrabrými rytíři. Namlouvají si, že princ je jiný než ostatní Lesní lidé, kteří uzavírají s lidmi kruté dohody a číhají na turisty ve stínech stromů. Hazel ví, že není možné, že by se rohatý chlapec probudil. Jenže přesně to se jednoho dne stane...

Celý svět se obrací vzhůru nohama a Hazel musí přijmout roli rytíře, na kterého si kdysi hrála. Je vtažena do víru nové lásky, musí se vyrovnat se zradou a rozhodnout se, na čí straně stojí. Dokáže v této roli obstát?

Pokud nežijete pod kamenem, tak už jste o Holly Black dozajista slyšeli. U nás jí vycházely knihy již delší dobu, ale velké bum její tvorba opět zažila, až když se v knihkupectvích objevila série Krutý princ. A tu já naprosto miluju. Takže jsem si samozřejmě nemohla nechat ujít ani Nejtemnější část lesa v této nové obálce. Anotace naznačuje něco o vílách - respektive Lesním lidu - , což je taková moje malá slabůstka - a ne, začalo to ještě předtím, než jsem objevila Maasovou. Mělo by se jednat o samostatnou knihu, což jen oceňuji (tedy až do momentu, kdy se mi něco líbí natolik, že pak fňukám nad tím, jak to že to nemá další díl). Možná by tam mohla být i nějaká podobnost s Krutým princem? Mám takové tušení, že se o skleněné rakvi v těch třech knihách cosi psalo...

Nejchladnější dívka ve městě chladu

Holly Black

Anotace: Tana žije ve světě, kde existují tajemná Města chladu. Jsou obehnaná vysokou zdí a slouží jako dekadentní a krvavá karanténa, kde nestvůry a lidé žijí jako predátoři a oběti. Problémem je, že jakmile projdete branami Města chladu, nikdy už se nemůžete vrátit zpět.

Jednoho rána po naprosto obyčejném večírku se Tana probudí obklopena mrtvými těly. Kromě ní masakr přežil jen její protivně roztomilý ex-přítel, jehož život visí na vlásku kvůli infekci, a záhadný mladík, který skrývá strašlivé tajemství. Po počátečním šoku se Tana pustí do závodu s časem, aby je všechny zachránila. Napadne ji jen jediný způsob, jak toho dosáhnout - musí se vydat přímo do samotného Města chladu, plného nástrah a hrůzy. 

Poslední knihou, kterou tu dnes mám, je Nejchladnější dívka ve městě chladu. Upřímně, nemám tušení co od tohoto očekávat. Vím jen, že u nás tato kniha už jednou vyšla, ale tehdy měla úplně jinou obálku a překlad. Jako Nejtemnější část lesa i ji napsala Holly Black, takže jen doufám, že bude obsahově stejně zajímavá jako Krutý princ - prozatím to jediné, s čím mám u této americké autorky zkušenost. Ale vzhledem k tomu, že Black má na kontě již třicet různých knih, nemůže to být žádné začátečnické psaní. Navíc anotace slibuje upíry, které já rozhodně můžu.