Přečteno za měsíc březen 2021

01.04.2021

Co za knižní zážitky mi přinesl první jarní měsíc roku?

Březen je za námi a konečně se veku začalo oteplovat. V tomhle měsíci mi v knihovně přibylo spoustu nových knih a hromádka těch přečtených taky nebyla nejmenší. Tak abych uvedla konkrétní číslo, nakupilo se mi jich tu nakonec devět. Na většinu z nich jsem udělala recenze, abych se s vámi mohla podělit o svůj názor na ně. Tady se to pokusím nějak shrnout do jednoho celku. 

Když jsem se tak dívala na svůj seznam přečtených knih, došla mi jedna věc: Já jsem četla víc contemporary než fantasy. Upřímně, to se mi moc často nestává. Skoro vůbec, abych byla přesná. Taky se tu objeví pět stand alone románů. Jsem příznivcem sérií, takže ani tohle u mě není moc obvyklé. Řekněme si to na rovinu, tenhle měsíc nebyl prostě typický. Ale teď už se pojďme podívat na jednotlivé knihy. 

Dům soli a smutku

Erin A. Craigová

Březen jsem začala s knihou Dům soli a smutku, což je retelling na pohádku Roztrhané střevíce. Hlavní hrdinka Annaleigh je jednou z dvanácti sester, avšak už jich tolik není. Na panství, kde žijí, se začínají dít podivné věci. Čtyři z jejích sester jsou už dávno po smrti. Jedna spadla z útesu, druhá se utopila, třetí zemřela na mor, čtvrtá si srazila vaz. Prý šlo jen o nehody, ale Annaleigh tohle tvrzení odmítá. Pověrčivý vesničané si navíc začínají šeptat, že panská rodina je prokletá. Tomu naneštěstí uvěří i nápadníci a tak sestrám nezbývá, než jít si hledat manžela na plesy do dalekých končin.

Tahle kniha měla úžasnou atmosféru. Celé se to odehrává na ostrovech, kde skoro pořád prší a je tam taková pochmurná nálada. Když se v knize začali objevovat duchové mrtvých sester, běhal mi mráz po zádech. Ke konci jsem už nevěděla co je pravda a co ne. Určitě vám knihu můžu doporučit. Čte se rychle a je to netradiční zážitek.

Celá recenze zde

Yoli 2020, orig. název House Of Salt And Sorrows, 400 stran, brožovaná

Kulti 

Mariana Zapata

Mariana Zapata je známá díky svým knihám s pomalou romantikou. Já jsem se s její tvorbou setkala už v knize Rytmus, já & Malychin a protože mě neskutečně bavila, nemohla jsem vynechat ani tohle její dílo. Kulti je příběh z fotbalového prostředí (kdyby to někdo podle obálky nepoznal) a hlavní hrdinka Sal tento sport hraje profesionálně. Když k nim do týmu nastoupí na post asistenta trenéra světová fotbalová hvězda Kulti, zní to pro ni jako splněný sen. Jenže tento německý hráč není takový, jak ho znala z televize. Nakonec se přece jen seznamují a od nevraživosti k lásce je to poměrně dlouhá cesta. Možná kvůli tomu má kniha okolo pěti set stran. 

Jak jsem byla nadšená z minulé autorčiny knihy, stejně tak mě uchvátil i Kulti. Bavily mě dialogy mezi Němcem a Sal a i přes to, že nejsem velký zastánce fotbalu,  mi tu vůbec nevadil. Už se nemůžu dočkat knížky S láskou, Lukov, která má vyjít někdy v květnu.

Celá recenze zde

Fragment 2019, orig. název Kulti, 512 stran, brožovaná

Instant karma

Marissa Meyerová

Marissu Meyerovou asi nemusím moc představovat. Hvězdnou autorku sérií Měsíční kroniky, Renegáti a retellingu na Srdcovou královnu Bez srdce zná opravdu skoro každý. Její nejnovější kniha Instant karma není v její tvorbě úplně typická. Nejedná se o akční díl série plné povstání, kyborgů nebo třeba superhrdinů. Ne. Instant karma je příběh z našeho světa a hlavní hrdinka Prdence úplně obyčejná holka. Trochu (hodně) puntičkářská, ale jinak hodná. To se změní jednoho večera na karaoke, kdy zazpívá a praští se do hlavy. Od té doby má schopnost přivolat na člověka okamžitou karmu. Může trestat kohokoliv, ale jenom na jejího spolužáka Quinta to nefunguje. To je trochu smůla, protože to on jí celý školní rok otravoval život. Aby si vylepšila známku z jejich nepovedené práce, začne dobrovolničit v záchranném středisku pro mořská zvířata. Tam se ale potká s tím, kdo jí leze na nervy ze všech nejvíc. 

Bylo to přesně takové hezké odpočinkové čtení, které jsem hledala. Hlavní hrdinka díky své "superschopnosti" pochopila, že svět není jen černobílý a že všechno (většinou) má své důvody. Romantická linka v Instant karmě je nádherná a roztomilá. Navíc se jedná o stand alone, takže sbohem čekání na další díl.

Celá recenze zde

Egmont 2021, orig. název Instant karma, 384 stran, vázaná

Něco skutečného

Erin Watt

Něco skutečného je taková milá oddechová knížka. Příběh je jednoduchý, ale dokáže pohltit. Vypráví o Oakleyovi a Vaughn, kteří se seznámí za poněkud zvláštních okolností. Oak je totiž zpěvák a potřebuje nahrát desku se slavným producentem Kingem. Ten ale nevěří, že bere svou hudbu vážně. Vymetá jeden večírek za druhým a bulvár píše skoro pořád jenom o něm. Jeho manažer vymyslí řešení - seženou mu falešnou přítelkyni a všem dokážou, že už konečně dospěl. Vaughn na tuhle nabídku kývne hlavně kvůli penězům, ale nakonec zjišťuje, že Oak není zase až tak hrozný, jak si prve myslela. Je to jenom hra, říká si. Přece spolu neskončí i ve skutečném životě, že ne?

Jestli jste četli Papírovou princeznu a líbila se vám, tak určitě oceníte i Něco skutečného. Kniha je neskutečně čtivá a já ji přečetla za jedno odpoledne. Hlavní hrdinové se postupně vyvíjejí a prostředí Hollywoodu je kouzelné. Myslím, že se nenajde moc lidí, kterým by Něco skutečného vyloženě vadilo. 

Celá recenze zde

Baronet 2018, orig. název When It's Real, 400 stran, vázaná s přebalem

Stříbrná labuť

Amo Jones

Stříbrná labuť je kniha, která mě tak trochu vnitřně rozvrátila. Ani po té době, co jsem ji zdárně dočetla, si nejsem úplně jistá, co přesně si o ní myslím. Upřímně nevím, zda se mi líbila či nelíbila, ale to už je jedno. Každopádně, kniha je vlastně příběh o Madison, která se s otcem přestěhuje do nového města za její nevlastní matkou Elenou. Na tamější škole je skupina kluků, o které se říká, že tvoří Elitní klub králů. Jedním z nich je i Medisonin nový nevlastní bratr Nate. Tihleti "Králové" se o Medi zajímají a ona nechápe proč. Celé je to zaobalené ve víru večírků a šíleností, co si pořádně nedovedu vysvětlit. 

Jak už jsem řekla, stále jsem tento divný a zvrácený zážitek úplně nezpracovala. Upřímně absolutně nechápu některé věci, co se v knize staly. Při čtení Stříbrné labutě mi hlavou proletělo dost myšlenek, při čemž většina byla spíš ironických. Možná napíšu ještě i recenzi, ale to si nejsem moc jistá. Nevím, komu bych tuhle knížku doporučila, ale určitě si svého čtenáře najde. Takže asi takhle. Jestli hledáte nějakou šílenost u které budete polovinu času mít na obličeji výraz "jako fakt", tady se toho dočkáte.

Baronet 2018, orig. název The Silver Swan, 288 stran, vázaná s přebalem

Tiny Pretty Things 

Dhonielle Clayton & Sona Charaipotra

Tiny Pretty Things je příběh odehrávající se v prostředí baletní konzervatoře v New Yorku. Máme tu tři úhly pohledu. První patří Bette, která je mladší sestrou uznávané baletní hvězdy, ale o to těžší to na škole má. Nechová se vždy zrovna přátelsky. Pak je tu June, perfekcionistka a trochu uzavřená tanečnice, co má problémy s příjmem potravy. A nakonec Gigi. Milá a nekonfliktní holka, jíž hlavní role padají do rukou jedna za druhou. Tyhle holky nejsou kamarádky, všechny proti sobě soupeří o to být ta první - nejlepší. Navíc se nad jejich hlavami vznáší stín Cassie, která se stala minulý rok obětí šikany a nakonec si zlomila kyčel.

Z této knihy jsem na jednu stranu nadšená a na druhou trochu rozpačitá. Četla jsem ji na své poměry dlouho a myslím, že za to může hlavě děj. Ale jinak se mi to opravdu líbilo. Nápad s baletkami je neotřelý. Moc podobných knih se mi do ruky zatím nedostalo. Všechny charaktery hlavních hrdinek autorky nádherně vykreslily a konec mě dostal. Sice jsem našla pár nedostatků, ale do druhého dílu se mám pořád chuť pustit. Jsem zvědavá, jak to dopadne.

Celá recenze zde

#booklab 2020, orig. název Tiny Pretty Things, 416 stran, brožovaná

Zmizení Sáry Lindertové

Kateřina Šardická 

Tak tuhle knihu asi nemusím moc představovat, ale kdyby náhodou...

Zmizení Sáry Lindertové vypráví o Sáře, po které se jednoho večera v metru slehne zem. Policie vedená majorem Ehlerem v pátrání nedělá žádné velké pokroky, a tak se do případu zapojují i Sářino dvojče Klaudie a přítel Oliver. Jenže brzy zjistí, že to, co se dole pod městem děje, možná nejde vysvětlit racionálním způsobem. Nezvěstných lidí stále přibývá a Klaudie na sobě pozoruje stejné znaky, které podle nalezeného deníku před tím osudným dnem měla i Sára. Ví, že bude další obětí zla skrytého v temnotě. Pokud ho ovšem nezastaví.

Zmizení Sáry Lindertové je originální detektivka s prvky židovského náboženství. Hlavní hrdinka není úplně sympatická, ale po chvíli čtení si k ní najdete cestu. Myslím, že tahle kniha je zářným důkazem toho, že i čeští autoři umějí skvěla psát.

Celá recenze zde

Fragment 2019, 412 stran, vázaná s přebalem

Město z popela

Cassandra Clare

Sérii nástroje smrti mám koupenou už někdy od podzimu a v únoru jsem si přečetla první díl Město z kostí. V březnu jsem na tuhle knihu navázala Městem z popela. Pokusím se nastínit děj, aniž bych toho moc prozradila, ale nic naslibuju. Tak tedy - po bitvě s Valentýnem se Clary a ostatní chtějí vrátit zpět k normálnímu životu, jak jen to jde. Po tom, co se hlavní hrdinka dozvěděla o Jaceovi, se mu snaží vyhýbat a upne se na Simona. Pomalu objevuje další zákoutí pro smrtelníky neviditelného světa, ale od zla stále nemá pokoj. Někdo začal vraždit podsvětnické děti a Spolek proto vyšle inkvizitorku, aby to prošetřila. Vypadá to, že v tom má opět prsty Valentýn.

Tento díl mi přišel o chlup slabší než ten předchozí, ale jinak se mi moc líbil. Ono to není nic světoborného, ale knihy z této série mě dokážou pohltit a vyplivnout až po pár hodinách někde na konci. Svět, který tu C. Clare vytvořila, mě neskutečně bavil a proto jsem v sérii pokračovala dál. Jinak velké plus dávám i nádherně zpracované obálce. Jsem ráda, že jsem si knihu pořídila v tomto vydání.

Celá recenze zde

#booklab 2019, orig. název City of Ashes, 392 stran, brožovaná

Město ze skla

Cassandra Clare

Do této knihy jsem se pustila hned po dočtení druhého dílu série. Četla jsem ji tak nějak souběžně s Instant karmou, ale nakonec jsem s Městem ze skla skončila až chvíli po ní. Mé dojmy byly hlavně pozitivní. Kniha mě moc bavila a dala jsem jí pět hvězd. Ani nevím proč, ale v tu chvíli mi to přišlo jako správné hodnocení. 

Oproti předchozím dílům se tu ocitáme v Idrisu - zemi lovců stínů -  a Alicante, což je její hlavní (a jediné) město. Valentýn už má skoro všechny Nástroje smrti a právě pátrá po Zrcadle smrti. Clary se stále hádá s Jacem a spojence nečekaně najde v Sebastiánovi, lovci stínů z Paříže. Schyluje se k bitvě, která by mohla mít velký dopad na osud celého světa. Do toho všeho hlavní hrdinka odhaluje další střípky své minulosti.

Jako u předchozí díl má Město ze skla kouzelnou obálku.

Celá recenze zde

#booklab 2019, orig. název City of Glass, 496 stran, brožovaná