Přečteno za měsíc červenec 2021

01.08.2021

V červenci tu mám pouhopouhé tři knihy. Sice to není moc, ale i trojka je hezké číslo - takové pohádkové. Dvě knihy jsou fantasy a třetí, poslední contemporary. Ze dvou jsem byla nadšená, z jedné jsem měla spíše smíšené pocity. Tak já už to nebudu déle napínat a pojďme na to. Třeba i v té hrstce najdete něco, co si budete chtít přečíst taky. 

Hořící království

Sally Green

Červenec jsem začala Hořícím královstvím od Sally Green. Jedná se o závěrečný díl trilogie Zloději dýmu, která u nás začala vycházet v roce 2019. První kniha těm dvou následujícím nasadila poměrně vysokou laťku a upřímně řečeno si nemyslím, že by ji Svět démonů nebo Hořící království překonaly. Příběh v této knize navazuje na tu předchozí celkem plynule a jak už je zvykem, sledujeme cestu pěti postav: princezny (teď už královny) Catherine, vojáka Ambrose, Marche, Edyona a lovkyni démonů Tash. Co se týče obsahu, většinu času se plánuje, jak se bude postupovat proti Brigantsku a nebo se válčí. Tash je zavřená v podzemí a Edyon se snaží stát opravdovým princem, zatímco se mu March pokouší zachránit život a dělá vše pro to, aby mu Edyon odpustil jeho nedávnou zradu. Catherine se musí rozhodnout, jestli zůstane ze Zanem nebo si vybere Ambrose a samotný Ambrose je vyslán na nebezpečnou misi na sever. Hořící království bych ohodnotila jako takový průměr. Jsem spokojená s tím, jak trilogie skončila, ale z posledních dvou dílů jsem nebyla ani zdaleka tak paf, jako z toho prvního. S knihou jsem měla pár problému. Ten první spočíval v počtu postav. Neberte to špatně, já mám ráda, když se děj dělí mezi vícero lidí, ale v této knize vlivem toho, že jich bylo pět, nedostal nikdo tolik prostoru, kolik by potřeboval. Celé to na mě působilo až příliš urychleně a to zakončení? Během třiceti stran. To je problém číslo dvě. Problém číslo tři byl s Tashinou linkou, která byla pro příběh důležitá, ale na nějaké podrobnější informace vlivem problému jedna nebyl čas. 

CooBoo 2020, orig. název The Burning Kingdoms, 360 stran, vazba pevná

Ve stínu Hvozdu

Naomi Noviková

Druhou knihou, kterou jsem tento měsíc přečetla, je Ve stínu Hvozdu od Naomi

Novikové. Tahle trochu netradiční fantasy mě nalákala jak svou zajímavou anotací, tak i krásnou obálkou. Příběh vypráví o Agnieszce, která žije v údolí ve vesnici blízko Hvozdu. V tomto lese sídlí něco zlého a často se stává, že temné síly napadnou i obyvatele nedalekých usedlostí. A proto je tu Drak. Chrání svými kouzly lidi před Hvozdem a jedinou cenou, kterou požaduje naoplátku, je aby mu jednou za deset let vesničané poslali mladou dívku do jeho Věže. Agnieszka tuší, že se tou vyvolenou stane její nejlepší přítelkyně Kasia. Jenže když Drak přijde, nevybere si ji. Odvede s sebou překvapenou Agnieszku. Důvody, které ho k tomu vedly, se po nějaké době začnou dostávat na povrch stejně jako Drakova pravá povaha.

Ze začátku jsem měla trochu problém se začíst, ale po padesáti stránkách jsem příběhu naprosto propadla. Zamilovala jsem si Agnieszku a po nějaké době jsem si našla cestu i  Drakovi. Přitom on byl jednou z postav, která mě v knize fascinovala nejvíce. Bylo vidět, že se Naomi Noviková při psaní inspirovala slovanskou mytologií. Hned několikrát byla zmíněna Baba Jaga, která je ale v této knize pojata trochu jinak, než jak to bývá obvykle. Dům na kuří nožce zůstává, jen tu není brána jako zlá černokněžnice, ale jako mocná a talentovaná čarodějka. Tedy aspoň takový byl můj dojem. Jediná věc, co mě mrzí, je fakt, že se jedná o samostatný román. Klidně bych ocenila i dalších deset pokračování, protože jsem se do této knihy naprosto zamilovala. 

Host 2019, orig. název Uprooted, 488 stran, vazba brožovaná

Červená, bílá a královsky modrá

Casey McQuiston

Červená, bílá a královsky modrá mě mile překvapila. Sice vím, že je tato kniha známá, ale já osobně jsem se o ni nikdy moc nezajímala. Zhruba jsem věděla, o čem je, ale nic víc. Takže když jsem si ji zcela spontánně koupila a pak ji začala číst, nestačila jsem se divit. Hlavní hrdina Alex mi byl hned od začátku přirost k srdci. To, do jakých problémů se během chvilky dokázal dostat, mě mnohokrát rozesmálo. A že jsem se u této knihy nasmála opravdu hodně. Příběh totiž nabírá obrátky v momentě, kdy se synovi americké prezidentky společně s jeho nepřítelem britským princem Henrym podaří nedopatřením spadnout rovnou do narozeninového dortu v hodnotě sedmdesáti pěti tisíc dolarů. Tahle událost na královské svatbě způsobí mezinárodní ostudu, a tak se obě země dohodnou na řešení: Henry a Alexu budou předstírat, že jsou nejlepšími přáteli. Červená, bílá a královsky modrá je LGBT román. Alex na začátku vůbec netuší, že by se mu kromě žen mohli líbit i muži. Jeho okolí - zejména pak sestra a kamarádka - to ale vidí jinak. Postupem času se Alex sbližuje s Henrym a začíná k němu něco cítit. Autorka to skvěle popsala. S humorem se střídala trochu vážnější stránka knihy a byla to výborná kombinace. V některých částech je Červená, bílá a královsky modrá trochu vulgární, ale nic co by se nedalo zvládnout. Čte se to dobře. McQuiston má jednoduchý, ale přesto něčím poutavý styl psaní a jakmile se do knihy ponoříte, není cesty zpět. Prostě se vám nechce ji odkládat. Jestli se v češtině od Casey objeví nějaká další pecka, určitě nebude chybět i v mé knihovně.

Yoli 2020, orig. název Red, White And Royal Blue, 423 stran, vazba brožovaná