Přečteno za měsíc květen 2021

01.06.2021

V květnu se mi tu nakupilo devět knih. Malou zvláštností je, že větší polovina (větší polovina, hmm?) byla contemporary, což se u mě rovná menšímu zázraku, jelikož je to většinou tak 75% fantasy a o těch zbylých 25% se pere směska všeho ostatního. Na pár "vyvolených" knížek taky vznikly recenze tady na blogu, takže se určitě podívejte, pokud máte čas. A tady už je ten slíbený měsíční přehled. Doufám, že vás třeba inspiruje k tomu si něco z toho přečíst nebo vás aspoň na chvilku zabaví a pobaví.

Kouzla rodu Thornů

Margaret Rogersonová

Tato kniha je jednou z těch, na které jsem se za první polovinu tohoto roku nejvíce těšila. Příběh vypráví o Elizabeth, která celý svůj život prožila mezi policemi plnými knih v jedné z kouzelných velkoknihoven. Připravovala se na to, že se jednoho dne stane strážkyní a bude chránit obyvatelstvo království před nebezpečnými grimoáry. Tyto knihy se totiž dokáží ve špatných rukou proměnit v netvory. Všechna její snaha je ale k ničemu, když ji jednoho dne obviní ze zločinu, který ovšem nespáchala. A aby toho nebylo dost, ke soudu ji bude doprovázet ten nejhorší z nejhorších - čaroděj Nathaniel Thorn. 

Kouzla rodu Thornů se mi opravdu líbila. Do hlavních postav jsem se vžila rychle a začíst se do knihy taky nebyl žádný problém. Nápad s magickým systémem se autorce povedl a námět celého příběhu nejspíš bude připadat skvělý každému knihomolovi. Jediné, co mi možná při zpětném pohledu trochu vadilo, je romantická linka. Ona byla povedená, ale možná by nezaškodilo, kdyby se vztahu mezi ústřední dvojicí dostalo ještě více prostoru. Velkým plusem tohoto dílka je taky skutečnost, že se jedná o samostatnou knihu. 

Celá recenze zde

CooBoo 2021, orig. název Sorcery of Thorns, 448 stran, vazba pevná s přebalem

S láskou, Lukov

Mariana Zapata

S láskou, Lukov není ničím jiným, než žhavou novinkou od zbožňované Mariany Zapaty. Jako v jejích předchozích knihách se jedná o extra pomalou romantiku s kupou humoru ale i dojemných scén. Hlavní hrdinka Jasmine je profesionální krasobruslařka. Ačkoliv má velký talent a do tréninků a soutěží dala všechno, stále se jí nepodařilo vyhrát žádný velký závod a upřímně řečeno ji to dost deptá. Už zvažuje i možnost stát se místo aktivního sportování trenérkou, když dostane nečekanou nabídku od arogantního krasobruslaře Ivana Lukova. Chce, aby s ním Jasmine jednu sezónu jezdila a on jí po konci této lhůty najde nového partnera. Zní to sice hezky, jenže to by po sobě ti dva nesměli metat urážky pokaždé, když se na sebe jen podívají.

Od knihy jsem měla obrovská očekávání a to je vždycky nebezpečná věc. Tentokrát se mi ale ten "risk" vyplatil, protože tohle byla naprostá pecka. Nikomu, kdo čte knihy od Zapaty, asi nemusím říkat, jak dokáže tato autorka člověka vtáhnout do děje. I když má S láskou, Lukov dobrých pět set stránek, přečetla jsem je za chvilku. Příběh byl skvělý, postavy mě bavily (obzvláště to kočkování mezi Jas a Ivanem stálo za to) a na konci mě jen mrzelo, že se Zapata ještě trochu nerozšoupla. Pokud máte rádi krasobruslení a chcete nějakou tu hezkou romantiku, určitě neváhejte S láskou, Lukov vyzkoušet. 

Celá recenze zde

Fragment 2021, orig. název From Lukov with Love, 472 stran, vazba brožovaná

Otrávená

Jennifer Donnelly 

Od Jennifer Donnelly jsem četla už Nevlastní sestru a tak jsem byla moc zvědavá, jaká bude tato kniha. Než vám k ní něco řeknu, trochu si nastíníme její obsah. Otrávená vypráví o Sophii, princezně Lesního království, která nikdy nebyla považována za vhodný materiál pro vládkyni. Prý je moc měkká, moc dobrosrdečná, laskavá a milá. Sophie si tyto věci bere k srdci a myslí si, že je s ní prostě něco špatně. Jednoho dne ji její macecha královna pošle do lesa s lovčím, který jí má vyříznout srdce. Znáte tuhle pohádku? Asi víte, co by mělo následovat, jenže tady se to nestane. Žádná záchrana nepřijde, lovčí nechce porušit královnin příkaz a tak srdce Sophii vyrve z hrudi. Příběh ale nekončí... objevuje se sedm mužíčků a jeden velký pavouk, kteří jsou odhodlaní zabránit další vraždě. Dají Sophii místo srdce něco docela jiného. Je jen na ní, jak se s tím vypořádá.

Anotace na Otrávenou zněla opravdu slibně, ale už od začátku jsem cítila, že této knize prostě něco chybí. Na Nevlastní sestru jednoduše řečeno neměla. O hlavní hrdince sice bylo řečeno, že je naivní, ale ona byla naivní takovým způsobem, až jsem se musela chytat za hlavu. V druhé polovině knihy se to sice zlepší, jenže... ne, tohle rozhodně nebylo něco, co bych chtěla jen tak smést ze stolu. K tomu se přidává ještě pár dalších problémů, které jsem s knihou měla a z nadějně znějícího příběhu se rázem stává sotva průměrný. V Otrávené bylo pár věcí, které se mi opravdu líbily, bohužel však nedokázaly přebýt ty nedostatky. Věřím, že si tato kniha najde své fanoušky, ale já raději zůstanu věrná Nevlastní sestře. Uvidíme, co další knihy od Jennifer Donnelly. Třeba po trochu horší Otrávené napíše autorka nějakou skvělou pecku. 


Celá recenze zde

CooBoo 2021, orig. název Poisoned, 320 stran, vazba pevná

Návrh

Elle Kennedy

Jelikož jsem už vyčerpala všechny knihy od Erin Watt, co vyšly v českém překladu, pustila jsem se teď do příběhů jednotlivých autorek, které tuto spisovatelskou dvojici tvoří. Možná mě i malinko zajímalo, jak velký rozdíl mezi takovými Royaly a Návrhem bude. Co se týče děje knihy, odehrává se na univerzitě Briar v Bostonu. Máme tu dva hlavní hrdiny - Hannu a Garretta. Ani jeden o tom druhém nic moc neví až do doby, kdy potřebuje Garrett pomoct s doučováním. Za špatné známy mu totiž hrozí vyhazov z hokejového týmu a to si nemůže dovolit. Hanna nejdřív nechce nafoukanému kapitánovi pomáhat, ale když jí dá nabídku, která se neodmítá, nezbude jí nic než souhlasit. 

Mohl by totiž zařídit, aby si Hanny konečně všiml kluk, do kterého je zamilovaná.

I když to celé zní jako příběh bez jakýchkoliv problémů, nenechte se zmást. Oba hlavní hrdinové se totiž potýkají s nepěknou minulostí, která se nich dost podepsala. Přes tento prvek jsem si ale Návrh opravdu užila. Elle Kennedy píše čtivě a poutavě, takže se mi od knihy ani nechtělo odcházet. Hanna i Garrett se k sobě skvěle hodí a jako postavy autorka nemohla vytvořit nikoho lepšího. Jediná věc, co mi na Návrhu vadila, byla jeho obálka. Trochu mě od čtení odrazovala, protože prostě křičela, že kniha je něco, co rozhodně není.

Baronet 2016, orig. název The Deal, 424 stran, formát EPUB (vazba pevná s přebalem)

Počkám na tebe

Jennifer L. Armentrout 

Na tuhle knihu jsem narazila jen tak náhodou. Nevěděla jsem co číst a pak mi do oka padl tenhle příběh. Navíc na něj bylo i dobré hodnocení takže proč ne? Počkám na tebe vypráví o devatenáctileté Avery, která se snaží začít nový život na univerzitě daleko od místa, kde vyrůstala. Chce za sebou nechat nepěknou minulost a všechny, co s jejími démony měli co dočinění. Tam taky potkává Camerona. Ten je všechno, co ona už několik let není - společenský, oblíbený a zdánlivě šťastný. Tihle dva se začnou sbližovat a postupně se odhaluje, co se hlavní hrdince před několika lety stalo na té osudné halloweenské party. 

Když jsem Počkám na tebe začala číst, rozhodně jsem nečekala, že mě to tak moc chytne. Okamžitě jsem si oblíbila hlavní hrdinku a společně s ní jsem prožívala celý příběh. Musím říct, že když se konečně ukázal celý obraz její minulosti, na chvilku mě to omráčilo. Podobná témata se totiž v knihách i ve filmech řeší jiným zůsobem a i postavy na ně reagují jiank. Myslím, že právě proto, jak se zachovala Avery v této knize, jsem si uvědomila, jak vypadají i jiné a horší scénáře. Také to byl zajímavý náhled na lidi a společnost - nad knihou jsem se i zamyslela. Pokud ale chcete něco odpočinkovějšího, nebojte se do tohoto pustit. I přes vážná témata u Počkám na tebe zrelaxujete. 

Baronet 2014, orig. název Wait for You, 363 stran, formát EPUB (pevná s přebalem)

Jak se král Země víl naučil nenávidět příběhy

Holly Blacková

Jak se král Země víl naučil nenávidět příběhy? To prozrazuje tato kniha s opravdu dlouhým názvem. Pokud jste fanoušky Cardana z Krutého prince a obecně celé této trilogie, tak byste určitě neměli vynechat tuto knihu. Obsahuje povídky pojednávající jak o tom, co se stalo nejmladšímu princi Země víl v dětství, tak i o tom, co následovalo po konci Královny ničeho. Mně osobně se vlastně líbily všechny tyhle krátké příběhy. V knize se taky prolíná taková jedna (ne)pohádka o chlapci se srdcem z kamene, nad kterou jsem dlouhou chvilku přemýšlela. Možná že se nám tím Holly Black pokoušela něco sdělit? Pokud na knihu ještě nejste dostatečně nalákaní a nebo vás neuhranulo Cardanovo osobní kouzlo, tak by vás snad mohly dostat naprosto nádherné ilustrace Roviny Cai. Malá ukázka Rovininy práce je na jejím webu na tomto odkazu

Celá recenze zde

CooBoo 2021, orig. název How The King Of Elfhame Learned To Hate Stories, 192 stran, vazba pevná s přebalem

Zůstaň

Elle Kennedy

Po Návrhu jsem měla chuť na něco dalšího od Elle Kennedy. Sáhla jsem po druhém dílu duologie WAGs. Knihy v této sérii na sebe navazují jen volně, takže jsem neměla bez znalosti prvního dílu problém s tím druhým. Příběh je opět z hokejového prostředí, respektive hlavní hrdina Matt hraje profesionálně hokej a ústřední ženská postava Hailey je jeho velkou fanynkou (sportu i Matta). Nemyslete si ale, že se ti dva poprvé potkají na stadionu. 
Hailey vlastní firmu Aport, která za peníze vyřizuje klientům jejich požadavky, aby se sami nemuseli namáhat zajít třeba na nákup. Matt tuto službu hojně využívá, ale protože je identita zákazníků Aportu tajná, ani Hailey jakožto spolumajitelka neví, kdo neznámý je. 

Jenže když pro někoho pracujete už takovou dobu jako ona pro něj,  začnete si prostě dávat dvě a dvě dohromady.

Tato kniha mě bavila i přes to, že vývoj vztahu mezi hlavními hrdiny proběhl velmi rychle. Bylo to čtivé, mělo to zajímavou zápletku, řešily se tu i vážnější témata a postavám autorka vytvořila tu potřebnou hloubku. Nutno však říct, že Návrh byl určitě lepší. Zůstaň ale není moc dlouhá kniha a já  jsem od ní ani nečekala nic světoborného. Pro co jsem si přišla, to jsem dostala. 

Baronet 2018, orig. název Stay, 344 stran, formát EPUB (vazba pevná s přebalem)

Kulti

Mariana Zapata

Po dočtení S láskou, Lukov jsem dostala chuť si zase přečíst Kultiho. Jaké to bylo? Pořád stejně dobré jako když jsem tuhle knihu vzala do ruky poprvé. Pokud nevíte o čem příběh je, tak vám to zkusím trochu přiblížit. Hlavní hrdinka Sal se už od malička toužila stát profesionální fotbalistkou. Tenhle sen se jí splnil - hraje v ženském fotbalovém klubu a dokonce se podívala i do americké reprezentace. Právě v klubu se poprvé osobně setká se svým dlouholetým idolem Kultim. Slavný hráč ale není takový, jakého si ho vysnila. Zamračený, mlčenlivý a nepříjemný Němec se ani na hony nepodobá tomu, kterého viděla hrávat v televizi. Není divu, že se hodná a poctivá Sal brzy dostane s Kultim do křížku. Nevraživost se ale rychle přerodí v přátelství a to pak postupně i v něco hlubšího...

Osobně nepatřím k velkým fanouškům fotbalu, ale tuhle knihu jsem si zamilovala. Dokonce si troufnu říct, že se mi tenhle sport dílky Kultimu začal líbit. Tohle asi skvělá kniha dokáže. Když vás baví hlavní hrdinka, vedlejší postavy, zápletka a jiskření mezi ústřední dvojicí, tak to holt dokáže své. Pokud jste nejdříve četli S láskou, Lukov, tak se určitě pusťte i do této pecky. Tyhle dvě knihy jsou si totiž v mnoha věcech podobné - každá jiná, ale přece v něčem stejné. 

Celá recenze zde

Fragment 2019, orig. název Kulti, 512 stran, vazba brožovaná 

Meta

Pavel Bareš

Pavel Bareš je českým autorem, který už jednou dokázal, že umí napsat opravdovou pecku. Abych se přiznala, Projekt Kronos jsem zatím nečetla. Do čeho jsem se ale pustila, je jeho další kniha Meta. Příběh vypráví o našem světě ovšem s tím rozdílem, že tu klidně na ulici můžete potkat superlidi, co většinou kralují i sociálním sítím. Pokud čekáte historky o zachraňovaní světa a všemocných hrdinech, tady se jich nedočkáte. Meta se především soustředí na vážná témata a je plná úvah o tom, jak by se asi lidstvo zachovalo, kdyby někdo nějakou zvláštní sílu doopravdy měl. Pokud jde o to, zda se to čte dobře? Ne, čte se to skvěle. Nemohla jsem od knihy odejít na déle než půl hodiny. Jestli je to tím stylem vyprávění, který vás na jednu stranu pobaví a na druhou zasáhne? Možná. Mě Meta dostala úplně vším a to dokonce i tím hořkosladkým koncem.

Host 2020, orig. název Meta, 320 stran, flexovazba