Přečteno za měsíc únor 2021

01.03.2021

Co jsem přečetla za nejkratší měsíc roku?

V únoru jsem se pustila do dočítání některých rozečtených knih, kousků, co mi ležely v knihovně fakt dlouho a pár dárků pod stromeček. Našly se mezi nimi bichle, ale nechyběly ani tenounké knížečky. Takže se mi tu nakonec nahromadila pěkná hromádka celkově jedenácti přečtených knížek. Naštěstí mohu říct, že stály za to!Divotvůrce - Černé znamení

Sebastien de Castell

Měsíc únor jsem začala knihou Černé znamení - druhým dílem z populární série Divotvůrce. Hlavní hrdina Kellen společně s Ferius Parfax a kočkoveverčákem cestuje napříč zemí Sedm písků. Na své cestě potkají Argosanku a dívku se zavázanýma očima. Nenesou dobré zprávy - vypadá to na epidemii černého stínu, nemoci, jíž trpí i hlavní hrdina. Kniha mě bavila a určitě se líbila víc, než první díl. Tahle série má vzestupnou tendenci, každý další díl je lepší a lepší.

Egmont 2018, orig. název Shadowblack, 360 stran, vazba pevná

Balada o ptácích a hadech

Suzanne Collinsová

Kdo by neznal Hunger games? Příběh o povstání a brutálních hrách o život? Co se ale před více než šedesáti lety stalo a proč je prezident Snow takový, jaký je? Autorka nás vzala zpátky v čase na desáté Hladové hry. Coriolanus Snow, mladý, ctižádostivý student akademie je v nelehké situaci. Snaží se utajit svou chudobu způsobenou následky války. Dokonalou příležitostí jak se postavit na nohy jsou právě hry a post trenéra. Jeho splátkyně Lucy Grey ho ale okouzlí. Jenže jak tohle může dopadnout? Baladu o ptácích a hadech autorka protkala spoustou balad a písniček. Osvětluje mnoho věcí, které byly v původní trilogii naznačeny, ale nedořešeny. Přiznám se, že jsem tady hlavnímu hrdinovi fandila, i když jinak ho nesnáším. To podle mě dokazuje, jak dobrá tahle kniha je. Myslím, že si ji můžete přečíst i bez předchozího čtení Hunger games. Asi to nebude mít stejný efekt, ale chytnete se.

Fragment 2020, orig. název The Ballad of Songbirds and Snakes, 504 stran, vazba pevná s přebalem

Hvězdy nad hlavou

Marissa Meyerová

Hvězdy nad hlavou jsou povídková kniha k sérii Měsíční kroniky. Sledují příběhy hrdinů dávno před začátkem Cinder a pár let po konci Winter. Většina povídek se věnuje osudovým okamžikům v životech Cress, Winter a Jacina, Cinder nebo třeba Thorneho. Strážkyně zase vypráví o příletu Selene na Zemi. A dokonce tu dojde i na všemi očekávanou svatbu. Bonusový retelling na Ariel Malá androidka se mi líbil, ale dávám přednost jiným povídkám v knize. Pro ty, kteří propadli Měsíčním kronikám jako stvořené.

Egmont 2017, orig. název Stars Above, 288 stran, vazba brožovaná

S láskou tě nenávidím: 13 povídek o ničemnosti

kolektiv autorů, sestavila Ameriie

Kniha je soubor povídek o záporácích z jejich pohledu. Na jejím vzniku se podíleli například Marissa Meyerová, Adam Silvera nebo Victoria Schwabová. Mezi nejlepší povídky řadím Jack, Mořská čarodějnice, Umíráček, Marigold, Indigo a stín a Ty, ty, pořád jen ty. Našla jsem spoustu autorů, od kterých bych si chtěla přečíst něco víc.

CooBoo 2018, orig. název Because You Love to Hate Me: 13 Tales of Villainy, 388 stran, vazba pevná

Celá recenze zde

S láskou tě nenávidím: 13 povídek o ničemnosti

Divotvůrce - Kouzelnice

Sebastien de Castell

Po dočtení druhého dílu Divotvůrce jsem se hned vrhla na třetí - Kouzelnici. Když je Ferius po boji na poušti zraněná a Kellen se ztratí v černém stínu, dostanou se naštěstí s pomocí kouzelnice do zájezdného hostince. Tam ale příběh nekončí, nýbrž začíná. Vypadá to totiž, že byl vynalezen stroj, který by mohl pro celý kontinent znamenat válku. De Castell to má nejspíš vždy do detailu promyšlené, protože tady všechno postupem času zapadalo na své místo a příběh směřoval k velkolepému finále. Je vidět, jak hlavní hrdina dospívá a mění se jeho charakter. Oblíbila jsem si ho ještě více než v předchozích dílech. Bravo!

Egmont 2019, orig. název Charmcaster, 432 stran, vazba pevná

Prach a popel

Jenny Han a Siobhan Vivian

Jedná se o třetí díl ze série Oko za oko. Hlavní hrdinky Mary, Kat a Lilii svedla dohromady pomsta lidem, kteří jim ublížili. Pak se to ale zvrtlo. Po večírku na Silvestra je bývalá nejlepší kamarádka Kat a Lilie mrtvá a každá z nich si vyčítá, co by tenkrát udělaly jinak. Navíc Mary od té doby nikdo neviděl. Nemohlo to mít na svědomí, že si Lil něco začala s klukem, který jí kdysi tolik ublížil? V téhle knize od Jenny Han se trochu netradičně objevuje nadpřirozeno. Myslím si ale, že si i s druhou autorkou poradily s tématem dobře. Konec nebyl podle mých představ, přála jsem si, aby má oblíbená dvojice nakonec zůstala spolu. Jinak je to ale zdařilé zakončení série a já jsem spokojená. Kniha je to krátká a rychle se čte, stejně jako předchozí díly. Doufám, že o tomto spisovatelské duu ještě uslyšíme.

CooBoo 2018, orig. název Ashes to Ashes, 352 stran, vazba pevná

Temné a osamělé prokletí

Brigid Kammererová

Příběh o Harper a Rhenovi - o Krásce a zvířeti - z pera Brigid Kammererové. Hlavní hrdinka se ocitá v zakletém hradu prince Rhena, aby zlomila kletbu, kterou na něj uvalila zlá čarodějka. Kniha mě bavila a rychle utíkala. Patří mezi jedny z nejlepších retellingů na tuto pohádku. 

CooBoo 2019, orig. název A Curse So Dark and Lonely, 480 stran, vazba pevná s přebalem

Celá recenze zde

Temné a osamělé prokletí

Nástroje smrti: Město z kostí

Cassandra Clare

Patnáctiletá Clary se ocitá ve světě lovců stínů - bojovníků s démony a poznává okouzlujícího Jace. Společně řeší zmizení její matky a odhalují, že se možná chystá něco velkého a nebezpečného pro jejich svět. Do toho se mezi nimi začnou rodit více než přátelské city.

Je to první díl ze šestidílné série, kterou plánuji si přečíst. Příběh mě chytil a pustil až na konci. Navíc kniha má opravdu krásnou obálku.

#booklab, orig. název City of Bones, 416 stran, vazba brožovaná

Celá recenze zde

Nástroje smrti: Město z kostí 

Divotvůrce - Spoutávač

Sebastien de Castell

Kellen s Reichisem se vydávají hledat legendární Ebenové opatství - místo, kde údajně žijí mniši s lékem na černý stín. Bohužel se zraněni po boji musejí rozdělit a hlavní hrdina se sám bez kočkoveverčáka ocitá právě v klášteře, který hledal. Všechno ale není tak, jak by se z báchorek mohlo zdát a navíc to vypadá, že se tu děje něco mnohem většího než je on sám...

Čtvrtý díl jsem si užila, četla jsem ho o trochu déle než ty předchozí.  Neznamená to, že by byl špatný. Vlastně mě to hodně chytlo. Mám doma i další pokračování, ale to jsem si schovala na jindy. Jestli jste de Castellovými fanoušky, určitě nebudete zklamaní.

Egmont 2019, orig název Soulbinder, 440 stran, vazba pevná

Měsíční kroniky - Winter

Marissa Meyerová

Závěrečný čtvrtý díl série Měsíční kroniky vypráví příběh Cinder a jejích přátel, kteří se snaží svrhnout z trůnu zlou královnu Levanu. Většina děje se odehrává na Měsíci, kde hlavní hrdinové připravují povstání. Oproti ostatním dílů narostl počet stran na skoro osm set! To ale neznamená, že bychom dostali prostor na to se nudit. Kniha je napěchovaná akcí a pořád se tam prostě něco děje. Autorka dokonce ještě zvládla vyřešit romantické linky čtyř hrdinek, protože kromě Scarlet, Cinder a Cress se tu nově objevuje i princezna Winter. Celou sérii Vám může jen doporučit.

Egmont 2016, orig. název Winter, 768 stran, vazba brožovaná

Nejkrásnější

Marissa Meyerová

Příběh královny Levany, záporačky Měsíčních kronik, není černobílý. V knize se dozvídáme, že ze začátku nebyla úplně zlá. Chtěla jen najít lásku. Jenže si myslela, že vzhled je nejdůležitější a pro to, aby byla ta nejkrásnější, neváhala udělat hrozné věci. V některých okamžicích mi jí bylo líto. Neměla to lehké, ale ani to neospravedlňuje její činy ať už v této nebo jiné knize. Na konci už jsem v ní viděla tu ženu, co vystupovala v původní sérii. Tu změnu zvládla autorka dokonale. Jsem ráda, že jsem si mohla tu tenounkou knížečku přečíst. Čtení na jedno odpoledne, které potěší. Každý fanoušek Marissy Meyer z ní bude nadšený.

Egmont 2015, orig. název Fairest, 192 stran, vazba brožovaná