Přečteno za měsíc červen 2021

01.07.2021

V červnu jsem přečetla dohromady pět knih. Dala jsem si rereading, na který jsem se dlouhou dobu těšila, konečně jsem se dostala k Panice, co na ni už nějakou tu chvíli padal prach v knihovnničce a to stejné platí i o druhé polovině série Nástroje smrti. Jedna contemporary, čtyři fantasy a samozřejmě kupa romantiky. 

Dvůr mlhy a hněvu

Sarah J. Maas

V červnu jsem si znovu dala takový malý rereading knihy Dvůr mlhy a hněvu od Sarah J. Maas. Tahle autorka - já vím, nic překvapivého - je jednou z mých nejoblíbenějších a tuhle knihu mám od ní asi nejradši. Příběh vypráví o mladé lovkyni Feyre, která zabije v lese vlka a tak se dostane až za zeď do vílího světa. Naneštěstí je ale tři měsíce držena v podzemí a při plnění zkoušek, kterých se zúčastnila, aby všechny včetně své lásky Tamlina zachránila, přijde o život. Je ale znovu zrozena z moci sedmi vladařů a stává se vznešenou vílou. V této knize se Feyre snaží vyrovnat se vším, co se jí tenkrát pod Horou stalo a taky řeší problémy ve vztahu s Tamlinem. Navíc se o slovo hlásí Rhysand, s nímž výměnou za pomoc uzavřela pochybnou dohodu.

Víc už raději říkat nebudu. Opravdu závidím těm, kteří Dvory nečetli a tak mají ta překvapení ještě stále před sebou. I já bych se do těch knih ráda zase jednou pustila s tím, že nebudu mít ponětí, co se stane na další stránce. Je to pak totiž skvělý čtenářský zážitek a nikdo by o něj neměl být ochuzen. I když pravdou je, že i po desáté příběh zůstává stejně dobrý jako poprvé.

CooBoo 2017, orig. název A Court of Mist and Fury, 664 stran, vazba brožovaná

Město padlých andělů

Cassandra Clare

Po konci třetího dílu by se příběh dal považovat za uzavřený. Autorka se ale rozhodla překvapit a pokračovat dál. Jsem za to ráda, protože série Nástroje smrti mě neskutečně baví a byla by škoda nechat ji ležet s těmi otazníky, které tam po konci Města ze skla byly. Čtvrtý díl začíná pár týdnů po konci děje třetího. Clary se společně se svými přáteli snaží dostat zpět do všedního života, což po nedávné válce s Valentýnem a utrpěných ztrátách není lehké. Jace se chová zvláštně a Simon má trable jak s Kainovým znamením, tak i se svými dvěma přítelkyněmi, které o sobě navzájem nemají ani potuchy. Navíc jsou nalezena těla podsvěťanských dětí s chybějící krví a pachatelem je nejspíš někdo o dost děsivější a starší, než jen hladoví upíři. 

Tenhle díl byl trochu slabší než ten předchozí. Autorka si tu spíš jen připravovala půdu pro následující knihy. Ocenila jsem, že kromě hlavní hrdinky dostali více prostoru i ostatní postavy. Stále mě však mrzí, že Jaceových kapitol si tu moc neužijeme. Podle mě je to jeden z nejlepších charakterů a Cassandra Clare to stále opomíná. Jace nemusí být jen přítel Clary, nezapomínejme na to.

#BOOKLAB 2019, orig. název City of Fallen Angels, 448 stran, vazba brožovaná

Město ztracených duší

Cassandra Clare

Jace se přidal k Sebastiánovi a pomáhá mu v jeho tažení proti Spolku. Clary se to nezdá a tak vyráží za ním. Daří se jí obelhávat vlastního bratra a během cesty po Evropě společně s Valentýnovými syny zjišťuje, co má Sebastián skutečně za lubem. Mezi tím se ostatní snaží zachránit Jace ze spárů temné kletby a zrada přichází i z těch nejméně čekaných míst. Budou na tohle lovci stínů stačit?

Po konci Města padlých andělů jsem se rovnou pustila do čtení pátého dílu série. Nejspíš to tak bylo lepší, protože mě příběh víc chytnul. Nebojím se přiznat, že z mého pohledu byla tato kniha asi nejpovedenější ze všech šesti. Možná za to mohlo to, že jsme si konečně užili víc toho Jace. Sice většinu času pod kletbou, ale o to to bylo zajímavější. Když jsem se dostala až nakonec, okamžitě jsem sáhla po šestém dílu. Ale už tady si to Clare rozehrála na působivý konec.

#BOOKLAB 2019, orig. název City of lost souls, 560 stran, vazba brožovaná

Město nebeského ohně

Cassandra Clare

Clary, Jace a Simon se chystají na poslední bitvu, která rozhodne vše. Sebastian je ale vždy několik kroků před nimi a zdá se skoro nemožné ho překvapit. Schovává se mezi démony a proměňuje jednoho lovce stínů za druhým. Spolek neví, co dělat, ale rozhodně se neplánuje vzdát. Klíčem k záchraně všech je život. Kdo ho ale bude muset položit...

Město nebeského ohně byla poslední kniha, kterou jsem v červnu přečetla. Jestli stála za to? Bezpochyby. Na Město ztracených duší z mého pohledu neměla, ale sérii ukončila bravurně. Všechny otázky byly jakž takž zodpovězeny, ale objevilo se spoustu dalších, na které mě upřímně zajímá odpověď. Cassandra Clare tu ukázala, jak moc jsou všechny její série ze světa Stínů propojené a  povedlo se jí mě nalákat, abych si je někdy v budoucnu přečetla. I přes vysoký počet stran se Město nebeského ohně četlo skoro samo, takže se tloušťkou knihy rozhodně nenechte odradit. Autorka totiž umí skvěle psát. 

#BOOKLAB 2019, orig. název City of Heavenly Fire, 640 stran, vazba brožovaná 

Panika

Lauren Oliverová

Začala podobně jako spousta dalších věcí - protože bylo léto a nebylo co dělat. 
Panika je hra, ve které jde o jedinou věc - nemít strach. Každý se jí účastní z jiného důvodu, ale všichni chtějí to stejné: hromadu peněz a nový život, který čeká na vítěze. Heather nejdřív vůbec neměla v úmyslu soutěžit, ale když se s ní rozešel přítel, zatmělo se jí a tak prostě skočila a tím spadla rovnou do víru událostí, který už nemohla zastavit. Dodge měl naopak čistou hlavu, tedy na první pohled. Zaslepovala ho touha po pomstě za sestru, která se v minulých letech při Panice dostala až do finálového rozstřelu. Jenže Panika je nebezpečná a už několik lidí při ní zemřelo. Možná že je řada i na jednom z nich.

Na to, jak nízká očekávání jsem od knihy měla, jsem byla opravdu příjemně překvapená. Mělo to spád, zajímavé postavy a akční děj. Paniku jsem přečetla za dva dny a rozhodně jsem se nenudila. Některé úkoly sice byly trochu přitažené za vlasy, ale co už. Hlavní hrdinové přece většinou mívají zatracené štěstí. Bez toho by to prostě v knihách a ve filmech nemohlo fungovat.

CooBoo 2014, orig. název Panic, 308 stran, vazba pevná