Přečteno za měsíc srpen 2021

01.09.2021

Srpen se nesl ve znamení CooBoo. Všechny čtyři knihy, do kterých jsem se pustila, byly totiž právě od tohoto nakladatelství. Kdo by se divil, když tři čtvrtiny z toho napsala Kasie West. Bylo to moje první setkání s ní a určitě ne poslední. Pamatuji si, že to tahle dopadlo jen díky tomu, že jsem vždycky okamžitě potřebovala další její knihu. Ale abych si od ní i odpočinula, vzala jsem do ruky nakonec i něco jiného. A po dlouhé době napsala recenzi.

P. S. Líbíš se mi

Kasie West

P. S. Líbíš se mi asi patří mezi nejznámější knihy této autorky. Taky to bylo to první, po čem jsem v srpnu sáhla. Příběh vypráví o Lily, která si jednoho dne při obzvlášť nudné hodině chemie začne čmárat na lavici slova své oblíbené písničky. Nečeká, že by tuhle kapelu ještě někdo kromě ní znal, ale když přijde k lavici příště, je text dopsaný celý. Začne si se svým kamarádem vyměňovat čím dál delší dopisy a brzy si svěřují i ty nejtajnější tajemství. Jenže co se stane, až Lily zjistí, kdo neznámý ve skutečnosti je? A bude se mu líbit i naživo, kdy není ani zdaleka tak sebevědomá jako v dopisech? P. S. Líbíš se mi byla přesně ta roztomilá romance, jakou jsem od Kasie West čekala. Vtipná, pohodová a odpočinková. Hlavní hrdinku si nešlo nezamilovat. Obyčejná holka s trochu divným vkusem, kterou si za to lidé většinou dobírají, ale která je taky milující velká sestra a skvělá kamarádka. Bavilo mě sledovat, jak se pere se všemi svými malými problémy. Zdaleka nejoblíbenějšími částmi knihy se pro mě ale staly dopisy s Lilyiným tajným přítelem. Zajímavé taky bylo, že hlavní hrdinka skoro od poloviny tušila, s kým si to vlastně píše. A jak ho v dopisech vnímala jinak než naživo. 
P. S. Líbíš se mi je podle mě kniha pro každého. Vypnete u ní a zasmějete se. Navíc je čtivá, takže za den dva není co řešit (jedině možná to, že potřebujete další Kasie West).

CooBoo 2019, orig. název P.S. I Like You, 336 stran, vazba pevná

Láska a jiné úkoly

Kasie West

Láska a jiné úkoly si mi líbila skoro stejně, jako jsem zbožňovala P. S. Líbíš se mi. Tentokrát se jednalo o takovou tu romantiku, kdy je hlavní hrdinka zamilovaná do svého nejlepšího kamaráda. Tady ale nastává výjimka: nejlepší kamarád Abby Turnerové to ví. Když mu to řekla, obrátil to v žert a oba se od té chvíle snaží dělat, že se nic nestalo. Jenže jejich další dva společní přátelé odjedou na léto pryč, a tak Abby s Cooper zůstanou doma sami. Abby navíc nevyjde její plánovaná výstava, a proto v zájmu umění sestaví seznam, který by jí měl pomoct stát se opravdovou malířkou. A Cooper těchto deset úkolů plní s ní. Během toho vyplývá na povrch spousta věcí, které oba dva chtěli ututlat. Vzpamatuje se nakonec Cooper a uzná, že s Abby patří k sobě nebo hlavní hrdinka skončí s někým úplně jiným? Jestli chcete znát odpověď, není nic jednoduššího, než si Láska a jiné úkoly přečíst. Rozhodně toho nebudete litovat (aspoň u mě tomu tak bylo). Jakmile knihu otevřete, čeká vás jízda od začátku do konce. Navíc okořeněná o naprosto úžasný nápad s hledáním inspirace a hloubky pomocí seznamu. Možná bych to taky někdy mohla vyzkoušet. Celá tahle umělecká stránka dodala knize to něco "navíc", takže se v mých očí posunula ještě o příčku dvě nahoru. V létě je Láska a jiné úkoly pro knihomola tou nejlepší volbou (vlastně i kdykoli jindy během roku😉).

CooBoo 2018, orig. název Love, Life and the List, 328 stran, vazba pevná

Náhradní kluk

Kasie West

No, abych byla upřímná, ten příběh je trochu přitažený za vlasy. Ale je to jen kniha, no ne? Navíc od Kasie West a i já, touhle autorkou do srpna nepolíbená, jsem pochopila, že to znamená odpočinkovou a vtipnou četbu. S hlavní hrdinkou Giou se těsně před plesem rozejde její starší přítel. A místo aby šla dovnitř do sálu sama a přestála nevěřícné výrazy kamarádek, rozhodne se na parkovišti oslovit úplně cizího kluka. Má na něj prosbu, zda by jí na jeden večer nezahrál falešného přítele. A co se nestane? Neznámý souhlasí a Gia to na jeden večer uhraje. Jenže po plese nemyslí už na nikoho jiného než na něj. Nezná ale ani jeho pravé jméno! Gia se ho pokouší najít a přitom zjišťuje, jak se to ve skutečnosti má s její rodinou a kamarádkami. Ta romantika tam byla a byla opravdu hezky napsaná. Co se mi ale líbilo víc? Určitě to, jak se tam řeší Giina na první pohled dokonalá rodina, přátelé a život. Když se Gia vypraví hledat svého falešného kluka, poznává přitom, co si o ní a jejím chování myslí i jiní lidé. Hlavní hrdinka je totiž taková "královna školy" a i když je hodná, někdy jen drží krok s ostatními a nedělá úplně správné věci. Konec byl hezký a já si čtení užila. Kniha mě rozveselila a dala dobrou náladu. Není nějak tlustá, jen něco okolo tři stan stránek, takže takový pěkný průměr. Rozhodně jsem nelitovala toho, že jsem se do ní pustila. 

CooBoo 2017, orig. název The Fill-In Boyfriend, 324 stran, vazba pevná

Rudá královna

Victoria Aveyardová

Rudá královna uzavřela moje srpnové čtení. Vypráví o Mare, Rudé, která se nedopatřením ocitne rovnou v srdci stříbrného národa po boku mladšího bratra následníka trůnu království. A proč z této pozice nepomoci i svému vlastnímu utlačovanému lidu? Hlavní hrdinka se spojí s Šarlatovou hlídkou a začne povstalcům pomáhat připravit Rudou revoluci. Zradit ale může kdokoliv. Budou jí její nově objevené schopnosti na záchranu všech stačit? Malé varování: tato kniha obsahuje milostný trojúhelník, takže pokud jste jedním z těch, kdo k nim cítí naprostou averzi, ruce pryč. I když se autorce musí nechat, že rozuzlení téhle romantické pletenice bylo celkem netradiční. Mnoho lidem vadí podobnost Rudé královny s ostatními knihami žánru YA fantasy. Podle mě se u těchto knih těm "shodám" nevyhneme. Jde ale o to, že mě osobně se příběh líbil. Co na tom, že to bylo podobné Selekci nebo Hunger games! Četlo se to rychle a dobře. Našlo se tam pár zajímavých myšlenek, které stály za zamyšlení a konec mě okamžitě nalákal na další díl. Líbí se mi taky obálka, která není ani nějak přeplácaná, ale prostě a jednoduše krásná. 

Recenze na knihu zde

CooBoo 2015 (2021), orig. název Red Queen, 368 stran, vazba pevná