Recenze: Temné a osamělé prokletí

26.02.2021

Podaří se Harper zlomit temnou kletbu dřív, než bude pozdě?


Autor: Brigid Kammerer

Originální název: A Curse So Dark and Lonely

Vydáno: 22. 4. 2019

Nakladatelství: CooBoo

Počet stran: 480

Jazyk: čeština

Vazba: vázaná s laminovaným potahem a přebalem

Anotace: Princ Rhen, dědic mocného království, se vždy těšil, až převezme vládu a ujme se správy své země. Jenže to bylo ještě předtím , než ho proklela zlá čarodějka. Předtím, než se proměnil v odpornou krvelačnou zrůdu. Předtím, než zničil svou rodinu, svůj hrad i svou zemi.

Pro Harper život nikdy nenachystal nic dobrého. Žije sama s bratrem a matkou, nemají moc peněz. A když se jednoho večera pokusí pomoci neznámé dívce na ulici ve Washingtonu, je přenesena do zakleté říše prince Rhena.

Monstrum? Princ? Harper netuší, co si myslet. Když však začne poznávat dobré stránky princovi povahy, vypadá to, že prokletí by mohlo být zlomeno. Že se do prince zamiluje lidská dívka. Ovšem to temné síly nemohou dopustit, a tak se spojí, aby Harper i Rhena zničily.


Jak napovídá anotace, jedná se o retelling na pohádku Kráska a zvíře. Rhen/zvíře musí najít dívku, která se do něj dokáže zamilovat. Nejdřív vybírá ve své vlastní zemi, ale nakonec se rozhodne pro kandidátky z našeho světa, konkrétně z Washingtonu. Harper se tak nešťastnou náhodou pokusí zachránit zrovna jednu z nich a místo ní se sama ocitne v zakletém hradě. Princ by za obyčejné situace nejspíš počkal na jinou, ale tohle je už jeho poslední šance...

Autorce se dokonale podařilo vystihnou pocity Rhena, který - ač neúmyslně - terorizuje a ničí svou zem vždy, když se promění v monstrum. Navíc pořád zůstává ve stejném věku a i v jeho hradě ubíhá čas jinak než ve zbytku země.  Každé kouzelné období se snaží zamilovat do nové dívky, ale taktéž bez úspěchu. 

"Ta holka bude pryč a období zase začne. Bude mi čerstvých osmnáct. Už po tří sté dvacáté sedmé."

Princ mi jinak byl opravdu sympatický. Jeho kapitoly mě bavily stejně jako jeho rozhovory s Harper. Autorka v nich postupně odkrývala víc a víc z jeho minulosti.  Bylo tam vidět, jak se postupně měnil z nafoukaného prince na muže, kterým je. A že i mnohých svých činů lituje.

Harper to v životě opravdu neměla jednoduché. Následkem mozkové obrny totiž nemůže pořádně chodit. To ale neznamená, že by se celou dobu litovala. Ne, není to jedna z těch přecitlivělých květinek. Osud jí rozdal karty, a tak s nimi hraje. Není taky naivní a hloupá. Po příchodu do začarovaného hradu má celkem velké pochybnosti, zda je to skutečné.

"Musí v tom být nějaký trik. Optický klam jako v zábavním parku."      

Harper se s Rhenem nakonec začnou lépe poznávat, až když se pokoušejí pomoci obyvatelům jeho země Uhlíkova proti zlé královně Karis Luran. Ta má na Rhenovo království totiž zálusk. Taky celou věc komplikuje čarodějka, která na prince seslala kletbu. Přes to všechno se mezi hlavními hrdiny začne rýsovat moc hezká romantická linka. Harper ale nezapomíná na svou umírající matku a bratra, který je v našem světě možná v ohrožení.

V knize hraje také velkou roli velitel stráží Grey, který je pro mě dosud záhadou. Zůstává svému princi oddaný a ani po tom všem ho neopustil. Jeho nastíněná minulost směřuje do zajímavého příběhu. 

Celkově mě to chytlo víc, než bych čekala. Temné a osamělé prokletí jsem zhltla za jediný den. Kammererová má čtivý a pěkný styl pasní a umí čtenáře udržet v napětí, dojmout i rozesmát. Kapitoly se většinou pravidelně střídaly. Jedna byla z pohledu Harper a další zase Rhena. Jsou kratší, takže čtení rychle utíká a příběh hezky plyne.  Grafická stránka knížky se povedla. Na začátku najdeme mapu Uhlíkova a modrá obálka vypadá sama o sobě nádherně. Jediné co bych vytkla, je místo někde za polovinou knihy. Bylo to opravdu jen nějakých 80 stran, ale přišlo mi, že tam děj trochu upadá. Autorka to naštěstí spravila posledními dost akčními sto stranami. 

Brigid Kammerer plánuje trilogii a už u nás vyšel i druhý díl s názvem Statečné a zlomené srdce, který má být o veliteli Greyovi. Já se do pokračování asi pustím, jsem zvědavá, co autorka vymyslela. Temné a osamělé prokletí by ale podle mě mohlo existovat i jako samostatná kniha.  

Pozn. citace jsou z textu Brigid Kammerer Temné a osamělé prokletí