Co přibylo v mé knihovně za květen?

31.05.2021

V květnu jsem moc nových knih nečekala, ale nakonec se mi jich tu sešla slušná hromádka. Nějaké ty žhavé novinky, které jsem si samozřejmě - samozřejmě - potřebovala přečíst, starší kousky, co jsem se na ně už dlouhou dobu chystala a trochu nečekané dárky, do nichž bych se snad ani sama od sebe nepustila. Celkově je tu sedm knih a myslím, že většina z nich bude dobrá investice. (To znělo, jako bych právě citovala Kaze Brekkera.)

S láskou, Lukov

Mariana Zapata

Anotace: Kdyby někdo požádal Jasmine Santosovou, aby popsala posledních pár roků svého života jediným slovem, určitě by bylo sprosté. Po sedmnácti letech, bezpočtu zlomených kostí a hoře nesplněných slibů tuší, že se její kariéra krasobruslařky chýlí ke konci. Pak ale přijde nabídka od člověka, kterého si posledních deset let představovala padat pod kola rozjetého autobusu. Možná není pozdě některé věci ještě přehodnotit. Včetně názoru na arogantního idiota Ivana Lukova.

Mariana Zapata patří mezi mé nejoblíbenější autorky. Píše neskutečně čtivé knihy, u kterých se pokaždé zasměji. Mezi hlavními hrdiny jejích příběhů to vždycky pořádně jiskří a vy jim celou knihu fandíte, aby se už konečně dali dohromady. Přečetla jsem jak Kutiho, tak knihu Rytmus, já a Malychin a teď se chystám na čerstvě vydanou novinku S láskou, Lukov. Měla by být z krasobruslařského prostředí, takže něco trochu podobného fotbalu v Kultim. Navíc to vypadá, že se ústřední dvojice spíš než zbožňuje nenávidí. Já osobně tenhle typ romantiky miluju.

Elling - Pokrevní bratři

Ingvar Ambjørnsen

Anotace: Elling a Kjell Bjarne jsou pokrevní bratři. Stali se jimi, když spolu začali bydlet, když si zvládli koupit koťata, když zachránili těhotnou Reidun Nordslettenovou a když po narození holčičky poprvé zažili kocovinu... Citlivý Elling a hromotluk Kjell Bjarne jsou zkrátka jiní. Žijí ve světě, kterému nerozumějí a který nerozumí jim, ale neřeší to. Jejich pohled na každodenní situace překvapí, pobaví, ale taky donutí k zamyšlení, že věci mohou být jinak. Kde jsou vlastně hranice normálnosti?

Pokrevní bratry jsem si vybrala jako dárek zdarma k nákup v internetovém knihkupectví. Vůbec jsem nevěděla, co od knihy mám očekávat. Norský bestseller o normálnosti v nenormálním světě? Hmm. Rozhodně to není něco, po čem bych okamžitě sáhla, kdybych si chtěla ukrátit čas. Ale... člověk by měl zkoušet nové věci, ne? A možná se mi nakonec Elling bude líbit. Uvidíme. Jediné, co k tomu teď mohu říct, je, že mají Pokrevní bratři opravdu zajímavou obálku - myšleno v pozitivním slova smyslu.

Tisíc kousků tebe

Claudia Greyová

Anotace: Je odsouzena opakovat stejnou chybu znovu a znovu? Rodiče Marguerity Cainové jsou geniální vynálezci, jejichž poslední vynález - Ohnivák - umožňuje pohybovat se mezi alternativními realitami. Někdo zabil jejího otce a Marguerita je rozhodnutá vypátrat vraha za každou cenu. Světy, které se před ní otevřely, ji ale nutí pochybovat o všem: o vlastní vině i vlastních citech. A v každé verzi sebe sama se zaplétá do milostné aféry, které nedokáže odolat, přestože je nebezpečná.

Tahle kniha už není žádnou novinkou. Vydána byla myslím v roce 2017 a já jsem po ní už dlouhou dobu pokukovala. Nikdy jsem se však nedokopala k tomu si ji i pořídit. Když se znovu otevřela knihkupectví, neodolala jsem a do jednoho jen tak ze zvědavosti vešla. A heleme se! Tisíc kousků tebe tam na mě přímo pomrkávalo z regálu :-). Tak proč si neudělat radost, že? Knihu jsem si koupila a doma přečetla prvních pár kapitol. Zatím to vypadá opravdu slibně!

Jak se král Země víl naučil nenávidět příběhy

Holly Blacková

Anotace: Než se z něj stal krutý princ nebo podlý král, byl jen obyčejným vílím dítětem se srdcem z kamene. Odhalte nová tajemství Cardana, záhadného krále Země víl Elfhame! V pohádkově snivém vyprávění nahlédněte do různých období Cardanova života, která byla plná intrik, nebezpečí, zrady, humoru i dramatických událostí. Každou kapitolu navíc doprovázejí velkolepé celobarevné ilustrace Roviny Cai, které z titulu udělají chloubu každé knihovny.

Série Krutý princ patří mezi moje nejoblíbenější vůbec. Miluju ty postavy, zbožňuju, jak si všichni hrají se slovíčky a každá věc má tisíc významů. Krutý princ a později podlý král Cardan je jedním z největších lákadel těchto knih a rozhodně oprávněně. Jeho charakter a jednání v průběhu celého příběhu vypovídají o spoustě věcí a čtenář může jenom hádat, proč se stal takovým, jakým je. Jak se král Zěmě víl naučil nenávidět příběhy má objasnit jeho minulost a nastínit, co se s ním a s Jude dělo po konci trilogie. Všechno navíc obohacují i ilustrace Roviny Cai, které jsou vážně nádherné. Oproti předchozím třem dílům je tato kniha v pevné vazbě s přebalem, ale s tím žádný velký problém nemám. Celkově si raději kupuji knihy v hardbackové verzi. 

Meta

Pavel Bareš

Anotace: Superlidé existují. Ale žádný z nich není superhrdina. V jiném světě by Lenka Křížová mohla být regulérní superhrdinkou. Jenže v tom jejím nikdo nepotřebuje nadšence ve spandexu a pláštěnkách. Po amatérských lovcích zločinců zkrátka není v jednadvacátém století poptávka. Zato po showbyznysu a skandálech se lidé můžou utlouct. A tak zatímco svět kolem ní nadšeně hltá každou novou metasenzaci, Lenka si spokojeně žije příběh vysokoškolačky, která má vlastní život na háku. Vyspává kocoviny, prospává přednášky, nezvedá matce telefony a občas pomůže kamarádce u zkoušky svými "superschopnostmi". Nikdy zkrátka nestála o slávu, pozornost kamer ani zástupy fanoušků. Ale přesto se zdá, že jednoho má.  

Meta je kniha, která se zabývá vážnými tématy, ale přitom je čtenáři podává řekněme záživnější cestou. Příběh se odehrává v našem světě ovšem s tím podstatným rozdílem, že na ulici klidně můžete potkat člověka se superschopnostmi. Jedná se o stand alone (samostatnou knihu) z pera českého autora Pavla Bareše. Pokud vám toto jméno něco říká tak ano, napsal i sérii Projekt Kronos. Na Metu jsou samé pozitivní ohlasy a já jsem se taky konečně odhodlala zjistit, co je na té chvále pravdy. 

Hořící království

Sally Greenová

Anotace: Catherinin otec má Severní planinu ve svých rukách a mladá královna musí vyslat svého věrného strážce Ambrose rovnou do jámy lvové na zoufalou misi: musí se pokusit přerušit dodávku dýmu démonů. V Calidoru mezitím Edyon a March čelí budoucnosti každý zvlášť a Tash ve světě démonů bojuje s cenou, kterou musí zaplatit za svou minulost. Ale jak se bitva o lidská království blíží ke svému vrcholu, svět démonů odhaluje poslední příšerné tajemství. Takové, které může změnit běh války - a dějin - navždy...

A je to tady... konečně jsem se dostala k závěrečnému dílu trilogie Zloději dýmu. První kniha v sérii byla skvělá, ta druhá trochu horší, ale já přesto doufám, že to Hořící království zase vytáhne nahoru. Podle anotace by příběh měl obsahovat více akce a politikaření, což je něco, na co se moc a moc těším. Taky do autorky vkládám své naděje ve směru rozřešení některých zamilovaných pletenců. Zloději dýmu na začátku nasadili dost vysokou laťku, ale možná by se k ní - s trochou štěstí - mohlo Hořící království přiblížit. Jinak grafické zpracování je nádherné a červená ořízka taky nezklamala. Po designové stránce tahle trojdílná série rozhodně nemá chybu. 

Pět temných osudů

Kandare Blake

Anotace: Po hrozivém střetu s královnou Katharine leží povstání v troskách. Julesina kletba se vymkne kontrole a je pouze na Arsinoe, aby našla lék. Mirabella totiž zmizela. Když se však objeví s nabídkou příměří, Katharine zatouží po její blízkosti. Mrtvé královny však varují: Opatrně, Mirabelle se nedá věřit. Tři sestry povstanou, aby bojovaly. Historie Fennbirnu vydá svá tajemství. A osud celého ostrova je tam, kde byl vždy - v rukou jeho královen.

A máme tu další knihu uzavírající sérii. Tentokrát se jedná o Pět temných osudů, epické vyvrcholení Temných korun. Pokud jde o ostatní díly, jednička a dvojka se povedly. V pořadí třetí knihu jsem ještě nečetla, takže nemůžu posoudit. Jestli se ptáte proč, tady máte odpověď: Nechtěla jsem po dočtení nějakého úderného a nejspíše katastrofálního konce čekat, až se v českém překladu objeví i Pět temných osudů. Teď už je ale mám doma, takže si o nějakém volnu můžu dopřát naráz obě dvě knihy. Upřímně, nemám vůbec žádné teorie, jak série skončí. Přece jenom je prastará politika Fennbirnu založená na vzájemném zabíjení sester a nemyslím si, že by se s nějakými změnami významné a vlivné rody dokázaly jen tak smířit. No, uvidíme, co si pro nás Kandare Blake připravila.