13 nejlepších knih s čarodějnicemi
Tipy na knihy plné kouzel a lektvarů...
Holubice a had
V Holubici a hadovi se to čarodějnicemi jen hemží. Sama Hlavní hrdinka Lou je jednou z nich. Magie tu funguje na principu něco za něco. Můžete kouzlit pomocí krve nebo třeba smyslů a těla, vždycky za to však zaplatíte. Příběh je protkaný humorem, napětím, temnotou a nechybí ani skvělá romantická linka. Dala by se charakterizovat jako od nenávisti k lásce, zakázaná láska i dohodnutý sňatek - každý si holt přijde na své. A Louin lovec čarodějnic? Nebudu vám lhát, určitě si ho zamilujete.
Dcera ohně
Dcera ohně se u nás objevila už před delší dobou, ale stále se mi nepodařilo narazit na jí podobnou knihu. Příběh vypráví o dvanáctileté Hazel, která je dcerou čarodějnice. Ale nenechte se zmást! I přes poměrně nízký věk hlavní hrdinky se jedná o dost temnou knihu z drsného prostředí. Hazel žije se svou matkou v pozdně středověké Anglii. Všude se to tam hemží démony a lovci čarodějnic provádějícími pravidelné čistky ve vesnicích po celém území. Její matka je jednoho dne unesena o ona se ji pokouší zachránit. Při tom objevuje své vlastní kouzelné schopnosti. V některých částech příběhu vám prostě běhá mráz po zádech a dojde i na vúdú panenky, temná kouzla, zradu a přátelství. Pokud máte rádi knihy, ve kterých nejde jen o romantiku, určitě se do Dcery ohně pusťte.
Milosrdná vrána
Milosrdná vrána má sama o sobě dost propracovaný svět. Lidé jsou tam rozděleni do kast, které vždy zaštiťuje nějaký pták. Nejvýznamnější jsou královští Fénixové a na spodku žebříčku stojí všemi opovrhované Vrány. Každá kasta má své čaroděje a mezi ty vraní patří i hlavní hrdinka Fie. Nemůže používat právo jako ostatní, protože Vrány jako jediné žádné nedostaly. Magii proto získává z kostí příslušníků jiných kast. Milosrdná vrána je takový výpravný příběh plný akce a vtipných momentů. Fie má prořízlou pusu a dokáže se postarat sama o sebe. Není ani naivní, jak je u některých YA hrdinek zvykem. Krom toho kniha obsahuje zakázanou lásku, která se pomalu utváří z nevraživosti mezi hlavní hrdinkou a nejmenovaným šlechtickým klukem.
Nástroje smrti
Cassandra Clare není mezi autorky žádný nováček. Na svém kontě má už spoustu skvělých knih překládaných po celém světě. U nás od ní vycházejí pořád nové kousky a ty staré v nádherných reedicích. Její díla vyprávějí převážně o světě Lovců stínu a nejznámější sérií z tohoto prostředí jsou Nástroje smrti. Vystupuje v nich spousta nadpřirozených bytostí, mezi něž se beze sporu řadí i čarodějové. V toto případě se jedná o děti démonů a lidí, které vždy dostanou do vínku nějakou odlišnost. Rohy, kočičí oči, ocas... Nástroje smrti se sice soustředí na lovkyni stínu Clary Freyovou, ale vážně - neříkejte mi, že jste nikdy neslyšely jméno Magnus Bane?
Harry Potter
Podobný seznam se bez této série asi neobejde. Když se řekne čarodějnice, většině lidí se vybaví buď žena na koštěti s bradavicí na nose, nebo právě některá z postav z Harryho Pottera. Nejspíš nemusím prozrazovat, o čem přesně tahle sedmidílná sága pojednává. Jizva, kámen, komnata, pohár, oživení, lhář, vyvolený a v neposlední řadě velká bitva o Bradavice. Existuje spoustu vydání těchto románů a i když už to bude přes dvacet let, kdy se tento příběh dostal poprvé do rukou čtenářů, stále neztrácí na popularitě. Později k Harrymu Potterovi přibyla ještě i Fantastická zvířata, která taky stojí za to. Já osobně se k těmto knihám vždycky ráda vrátím a vsadím se, že nejsem sama.
Divotvůrce
Ztracenou princeznu vyměňte za nepříliš talentovaného čaroděje a přidejte k němu ještě hrozivého kočkoveverčáka zbožňujícího máslové sušenky. Pokud to uděláte, vznikne vám Divotvůrce od Sebastiena De Castella. Problém hlavního hrdiny Kellena spočívá v nevalném magickém nadání, které ovšem vynahrazuje triky a podvody. Jeho lid se na podobné čaroděje dívá spatra, protože neprovozují tu "správnou magii". A jaký je název pro kouzelníka, který používá více klamu než kouzel? Divotvůrce. U této knihy jsem se párkrát divila, jak může být někdo tak chytrý v jedné situaci a v té druhé zase úplný trouba. No jo, to je prostě Kellen. Dobrá zpráva ale je, že se během série vyvíjí, takže pokud ho v prvním díle neuškrtíte, čeká vás skvělý čtenářský zážitek.
Skleněný trůn
Čarodějnice v sérii Skleněný trůn nemají žádné zvláštní schopnosti, pokud tedy nepočítám pořádně ostré železné zuby, nehty a nesmrtelnost - já vím, není toho zrovna málo, ale žádné proměňování v žáby ani kouzlení s ohněm se prostě nekoná. Po většinu série sice patří na stranu záporáka, ale vy jim i tak musíte tajně držet pěsti. Do světa železozubých čarodějnic nahlížíme očima Manon, vnučky jejich vůdkyně. Manon není žádné zlatíčko, takže se připravte na krvavé scény a její vypočítavé myšlenky. Pokud by vám ale nesedla, nezoufejte. V téhle opravdu dlouhé sérii plné šesti set stránkových bichlí (no jo, Sarah J. Maas) najdete spoustu jiných postav, které můžete mít rádi.
Milosrdné přízraky
Milosrdné přízraky jsou trochu netradiční kniha ze severského prostředí. Vyprávějí příběh o Frey, která se společně se svou milosrdnou skupinou vydává na cestu, na jejímž konci na ně čeká buď sláva a bohatství nebo smrt z rukou strašlivé příšery. Jedna z jejích přítelkyň, Juniper, patří mezi mořské čarodějky. V současnosti žijí ve Vorsku - zemi, kde se příběh odehrává - dva čarodějnické kmeny. Čarodějky z Merrows a čarodějky z bažiny. Svou sílu čerpají pomocí modlitel a rituálů od bohů. V poslední době se nad těmito dvěma skupinami stahují mračna a vypadá to na čarodějnickou válku, která už v zemi nebyla několik staletí. Tuhle knihu by neměli vynechat žádní fanoušci severské mytologie. Je zajímavě napsaná, ale rozhodně to není čtení po každého. Pokud vás ale láká příběh o dívkách, kterým platí za milosrdné zabíjení starých a nemocných, tady se ho dočkáte.
Tři temné koruny
Ve Třech temných korunách jde o kouzelné schopnosti stejně jako o boj o trůn. Máme tu trojčata, královny Arsinoe, Mirabellu a Katherine, po jejichž šestnáctých narozeninách nastává takzvaný Nástupnický rok. V tomhle roce se obvykle královny pokoušejí navzájem zavraždit, protože ta poslední, která přežije, získá královskou korunu a neomezenou vládu nad celým Fennbirnem. Na tomto ostrově můžete mít jeden z pěti darů. Buď jste naturalista a jako Arsinoe ovládáte přírodu, nebo, podobně jak Katherine, patříte mezi traviče a nezabije vás ani sebesilnější jed. Taky tu jsou ještě elementálové, kteří si mohou zavolat vítr nebo podpálit celý les, a nejsilnější z nich královna Mirabella. Pak menší skupiny lidí s darem války a těch pár jasnovidců, co se ještě nezbláznilo. Od darů se v knize odvíjí skoro všechno. Pokud hledáte příběh plný magie a nevadí vám temnější námět, doporučuji sáhnout právě po Třech temných korunách.
Griša
Čarodějnice z této trilogie nejsou tak úplně čarodějnice. Říkám se jim griši a dělí se do tří skupin podle toho, jakou povahu mají jejich kouzelné schopnosti. Korporálčici umějí uzdravovat nebo klidně jen mávnutím ruky zastavit lidské srdce, eterálčici zase ovládají vodu, vítr nebo oheň. Nakonec jsou tu materiálčici, kteří se zabývají výrobou různých látek a pracují pomocí magie s kovy. Existují ale ještě dva další grišové - Temnyj a Světlonoška. Kolem nich se také točí příběh původních třech knih. Jestli vás ale baví číst více o záporácích, Leigh Bardugo ze stejného světa vydala ještě i duologii Šest vran pojednávající o členech ketterdamského gangu. Taky u nás vyšel Zjizvený král, první díl z plánovaných dvou knih, který se soustředí na oblíbené postavy po konci Vran a Griši. Knih z Grishaverse, jak fanoušci říkají světu L. Bardugo, je opravdu požehnaně, takže jestli se nudíte a máte chuť na něco, co vám zabere více času, tady vám to autorka naservírovala na stříbrném podnose. Jen tak mimochodem, seriálová adaptace taky stojí za zkouknutí.
Čarodějovy hodiny
Čarodějovy hodiny jsou straší kniha a když říkám starší, myslím to opravdu vážně. V originále byly vydány už v roce 1973 pod názvem The House with a Clock in Its Walls. Hlavnímu hrdinovi Lewisovi je deset let, když při autonehodě ztratí oba rodiče. Musí se proto nastěhovat ke svému trochu potrhlému strýčkovi do jeho podivného domu. Každý večer přesně o půlnoci slýchává skrz stěny tikání hodin a kroky, jak jeho strýc běhá po domě a snaží se zastavit i ten nejmenší budík. Možná si říkáte, že to bude pěkná dětská knížka. Já si to myslela taky, jenže v některých okamžicích jsem byla vyvedena z omylu. Jsou to už alespoň dva roky, co jsem Čarodějovy hodiny četla a stále si pamatuji, že mi párkrát až běhal mráz po zádech. Kniha mi utkvěla v paměti tím, jak se jako na kolotoči střídá hezká pohádka a temnější děsivější příběh. Do toho všeho je hlavním hrdinou desetiletý kluk, který to všechno vnímá tak, já nevím, jinak. V hlavě jsem po poslední stránce měla úplný zmatek a ještě dlouho jsem na Čarodějovy hodiny musela myslet.
Půlměsíční město
Půlměsíční město není jako ostatní série z pera Sarah J. Maas. Nacházíme se v moderním světě, kde víly jezdí v autech, upíři si vytvářejí profily na seznamkách a čarodějnice se na svých košťatech prohánějí nad ucpanými silnicemi. Hlavní hrdinka Bryce je sice napůl víla, ale její zaměstnavatelka a některé další postavy se řadí k čarodějkám. Osobně mě celou tu tlustou knihu bavila Jesiba Roga. Bryce pracuje v její luxusní galerii a někdy jí jde tak trochu o krk. Jesiba totiž velmi ráda proměňuje lidi, co se jí něčím zprotivili, na zvířata. Má to být jen taková povídačka, ale klece plné záhadných domácích mazlíčků svědčí o opaku.
Studie jedu
Ve Studii jedu a následující Studii kouzel jsou čarodějnice v jedné zemi - Ixii - stíhány, kdežto ve druhé - Sitii - zase v podstatě vládnou. Mezi oběma národy to mnohdy způsobuje konflikty a ani hlavní hrdinka Jelena tomu neunikne. Jako unesené dítě ze Sitie má v krvi magické schopnosti, které ji ale nikdo nenaučil ovládat. Kouzelníci ji měli v plánu zabít, protože by mohla poničit jejich magický zdroj - ten je v této knize přirovnáván dece, z níž si pro svá kouzla každý stahuje nitku. Studie jedu obsahuje poutavý a trochu krvavý příběh plný kouzel a lektvarů se skvělou romantickou linkou.