Knihy, na které se těším v první polovině roku 2022

18.01.2022

Původně jsem plánovala, že nebudu dělat nějaké poloviny, čtvrtiny a podobně. Chtěla jsem jednoduše napsat článek o knihách, na jejichž vydání se tento rok nejvíc těším. Jeden jediný. Jenže pak jsem si podrobněji zjišťovala, na co všechno se to vlastně těšit můžu a došlo mi, že jeden článek rozhodně stačit nebude. Takže vyjdou dva. Jeden pro knihy, co se v knihkupectvích objeví od ledna do června a druhý pro ty, které mají datum vydání od července do prosince. A jen tak mimochodem - tenhle rok bude nabitý samými knižními bombami, tak ho ani je neprospěte.

Poznámka: K některým knihám jsem přidala českou obálku, protože už byla odhalená. U těch ostatních jsem nechala tu původní. Také je nutno brát v potaz, že se vydání knih může změnit a do konce června všechny zde zmíněné být venku nemusí. Nakonec vám říkám na rovinu, že je spousta knih, které nemají datum vydání upřesněné a na které se také těším. Pokud se nějaká taková objeví v rozmezí od ledna do června, článek aktualizuji. Jinak je najdete v Knihách, na které se těším v druhé polovině roku 2022.

Dvůr stříbrných plamenů

Sarah J. Maas

Tenhle seznam by nebyl seznam mých nejočekávanějších knih roku (i když jen jeho první poloviny), kdyby na něm nefigurovala Sarah J. Maasová se svou novou bichlí. Nebojím se přiznat, že je Maas mou nejoblíbenější autorkou. Její knihy se mi vždy trefí přímo do vkusu a co je hlavní: ať je to její první, druhý nebo desátý příběh, pokaždé mě naprosto pohltí. Dvůr stříbrných plamenů snad nebude výjimkou, ačkoli je tentokrát  místo Feyre v hlavní roli Nesta. Po tom, co se jí stalo ve druhém a třetím díle série, je nejstarší sestra Archeronová traumatizovaná, uzavřená a snad ještě nepříjemnější než předtím. Vede ve Velarisu ne úplně příkladný život a tak jednoho dne Rhysovi a Feyre dojde trpělivost, přikáží jí přestěhovat se do Domu větru a trénovat s Cassianem. Cassian a Nesta, hmm. Už chápete, proč tu ta kniha je?

Vyjde 3. 2 2022

Království těla a ohně

Jennifer L. Armentrout

Na tuto knihu se těším od okamžiku, kdy jsem přečetla poslední stránku Z krve a popela. Na ukončení příběhu prvního dílu si totiž autorka nemohla vybrat horší moment. Pamatuji si, jak jsem seděla s tou knihou v ruce a říkala si: Ne, to ne. Teď ne. Ale bohužel teď ano. Z krve a popela skončilo, na řadě je netrpělivé vyhlížení dalšího dílu. Jeho datum vydání se teď naštěstí kvapem blíží a mě jenom zajímá, jak to bude s Poppy a zlatookým strážcem nestrážcem dál. Projížděla jsem totiž pinterest a ty fanarty... navrhuji používat místo anotace fanarty (Jakoby podívejte se na ně a řekněte, že to není geniální nápad.)

Vyjde v březnu 

Království hříšných

Kerri Maniscalco

Od Kerri Maniscalco jsem přečetla Po stopách Jacka Rozparovače a abych pravdu řekla, nebyla jsem k vám úplně upřímná. Teď nemluvím o svém názoru na tu knihu - přečíst si ho můžete tady - ale o tom, proč jsem si ji prvotně koupila. Doufala jsem totiž, že pokud se bude Jack Rozparovač prodávat, vyjde u nás i Kingdom of the Wicked neboli Království hříšných. Teď si pro změnu přeji, aby se knihkupectvích objevilo pokračování příběhu Audrey Rose - ano, mě je někdy hrozně těžké se zavděčit.

Víte, jak jsem mluvila o těch fanartech, tak Kingdom of the Wicked je zářný příklad toho, proč by se jako anotace používat měly. Protože jakmile jsem uviděla Emilii (hlavní hrdinka), za kterou se předváděl Wrath (tuším, že ho přeložili doslova jako Hněv), bylo mi jasné, že tuhle knihu potřebuju. Nutně. Ano, má být trochu krvavější, ale to mi nevadí. Teď ještě vydržet to čekání.

Vyjde 2. 3. 

Polibek bez duše

Jennifer L. Armentrout

Pokud máte rádi příběhy s démony a nepohrdnete pořádnou dávkou romantiky, zbystřete - tato kniha by mohla být tím, na co tak dlouho čekáte. Anotace totiž prozrazuje, že nejenže je hlavní hrdinka napůl démonka ale vyznačuje se i smrtícími polibky, které ráda dává příteli nepříteli.

Jennifer L. Armentrout jsem znala jako autorku romantických knih. Když jsem četla její novinku - Z krve a popela - trochu jsem se bála, že jakožto fantasy nebude tato kniha tak dobrá jako její předchozí díla. Pletla jsem se. Dát šanci Polibku bez duše mi přijde jen spravedlivé, zvláště když jsou na něj tak dobré ohlasy - zatím sice v zahraničí, ale brzy snad i u nás. Jestli bude tato kniha jen z poloviny tak dobrá jako příběh Poppy, není se ani čemu divit.

Vyjde 20. 4. 

Král bláznů

Amanda Foody

Vy, kteří jste četli mou recenzi na Stínové eso asi úplně nechápete, proč že tu ta kniha je. Ano, na první díl jsem si stěžovala, nadávala a všemi možnými i nemožnými způsoby projevovala, že mě štve. Hlavní hrdinka Enne - ach jo. Levi lepší, ale taky nic moc. Přečíst tu knihu mě stálo značnou část životní energie a co je na tom nejhorší? Mě to bavilo. Rozčilovala jsme se, ale Stínové eso mě prostě bavilo. Takže Král bláznů - vidíte, i tím názvem se mi vysmívá - se musel chtě nechtě objevit i v tomto seznamu. Ne, vážně. Já se na tu knihu těším. Divné? Bezesporu. Tak jen doufám, že budu nadávat o chlup míň než u jedničky. Prosím, k tomuto se nevyjadřujte.

Vyjde 27. 4.

Říše upíra

Jay Kristoff

Říše upíra má na mém seznamu právoplatné místo. Jsem na upíry v podání Kristoffa neskutečně zvědavá. Tahle kniha má být ještě drsnější a temnější než Nikdynoc. Mě by jenom zajímalo, co se v Říši upíra bude dít, protože samotný příběh Mii rozhodně není žádná sluníčková záležitost. Jay Krisoff se pustil do krváku - přeji nám, čtenářům, hodně štěstí. 

Vyjde v dubnu

Srdcem proti zdi

Mariana Zapata

Na šest fantasy jedna contemporary kniha. Myslím, že Mariana se i v takto znevýhodněné pozici dokáže prosadit. Srdcem proti zdi má být další z jejích pomalých romantik - plná humoru a kočkování mezi ústřední dvojicí. Jsem zvědavá, jestli mým vysokým očekáváním tato kniha dostojí. Tak snad ji budu moci zařadit mezi oblíbence Kultiho a Lukova.

Vyjde v květnu