Přečteno za měsíc listopad 2021

03.12.2021

V listopadu jsem - ano, jako tradičně začínám touto větou - přečetla šest literárních děl (no, trochu oživit jsem to musela). Pokud jste zvědaví na recenze, najdete je tady. Mám za sebou jednu z mých nejočekávanějších knih letoška - Prázdné sliby i příběh, který jsem nikdy neměla v plánu číst. Schválně jestli uhodnete jaký... Jinak většina čtiva - je to vůbec slovo? - tohoto měsíce byla dobrá, bohužel se i mezi tou "šestičlennou skupinkou" našla jedna kniha, co mě spíše zklamala. Ale pět ku jedné? Ano, myslím, že to se pořád celkem dá🤔. 

Po stopách Jacka Rozparovače

Kerri Maniscalco

Audrey Rose není jako ostatní dívky jejího věku. Místo jehly bere do ruky skalpel, před sukní dává přednost kalhotám a ani trochu se nezajímá o to, kdo je zrovna nejatraktivnějším šlechticem v Londýně. Ani přítelkyň moc nemá, nezbývá jí na ně čas. Většinu ho totiž stráví pitváním mrtvol v laboratoři jejího strýce. A tam se jí taky naskytne příležitost ukázat, že není jen křehká květinka. Když v uličkách viktoriánského Londýna začne řádit vrah jménem Jack Roparovač, Audrey Rose se díky povolání jejího strýce k znetvořeným mrtvolám dostane. A tak společně s Thomasem, přitažlivým ale chladným studentem forenzních věd, vyráží po stopách nejznámějšího sériového vraha. 

Po stopách Jacka Rozparovače mě nalákalo tématem - no, Jacka Rozparovače. Navíc hlavní hrdinka, která pitvá mrtvoly? O té jsem doposud neslyšela. A tak se stalo, že jsem si knihu přečetla. Stála za to? Rozhodně! 

Audrey Rose má zajímavý koníček a od svých vrstevnic se povážlivě liší. Navíc zastává spoustu feministických názorů v době, kdy vládli muži. Oceňovala jsem, jakou má kuráž. Hlavní mužský protagonista byl přesně tím exemplářem arogantního odtažitého muže s dobrým srdcem, kterého si většinou naprosto zamiluji. A samotná detektivní zápletka? Ano, tu tam najdete, ale více než odhalení vraha vám dá zabrat jeho motiv. Krom toho se kniha skvěle čte a má dokonalou atmosféru. Jen mě trošičku mrzí, že jsem se k hlavním hrdinům nedokázala dostat blíž. Některé postavy vám prostě přirostou k srdci a zůstanou v paměti více než jiné.

Recenze zde 

King Cool 2021, orig. název Stalking Jack the Ripper, 328 stran, vazba pevná s přebalem

Pokřivená zrcadla

Diana Urban

Amber je pozvána na večeři pořádanou v rámci udílení stipendií. Jenže jakmile společně s dalšími pěti lidmi vejde do malého soukromého salonku, dveře - jedniá cesta ven - se neprodyšně uzavřou. A co víc - na tácu skryté pod poklopem leží bomba a stříkačka s jedem. Pokyny v přiloženém vzkazu znějí jasně: Zabijte do hodiny jednoho z vás, nebo zemřete všichni. Amber se však nehodlá tak rychle vzdát. Rozhodla se, že odsud dostane všechny, živé a vcelku a to taky hodlá dodržet. Jenže jak královna školy, hulič, sportovec, šedá myška, skladatelka a premiant procházejí události minulého roku, pravda začíná pomalu ale jistě vyplouvat na povrch. 

Dvě dějové linky - jedna v minulosti, druhá v budoucnosti. Která byla lepší? Dle mého názoru se to tak střídalo. Možná, že ta s šesticí byla v některých částech trochu nudnější, ale posledních sto stran to vynahradilo. Co se týče toho, jak se Diana Urban pokoušela vyvolat napětí a udělat nějakých ten 'šokující moment', chvílemi jí to vycházelo, chvílemi zas ne. Na konci každé kapitoly v místnosti je vždycky věta typu: Saša má své špinavé tajemství, nebo Myslím, že tvůj otec by mě chtěl zabít. Odkazuje to na události v minulosti a šokující by to možná bylo, kdyby se to autorka nerozhodla použít každých pár stran. Ze začátku skvělé. Potom už tak ne. 

Jestli jde odhalit pachatele? To je sporné. Protože ano, zvrat na závěr nečekaný, ale něco mi na něm pořád nehraje. Vzhledem k tomu, jakým způsobem byl příběh vyprávěn, to prostě příliš nepasovalo. Nicméně, čte se to hezky, autorka dobře zpracovala téma šikany a i ta atmosféra tam byla. Za mě ano, ale žádné převratné dílo od toho nečekejte.

Recenze zde

King Cool 2021, orig. název All Your Twisted Secrets, 384 stran, vazba pevná s přebalem

Prázdné sliby

Lexi Ryanová 

Brie se svou sestrou Jasalyn žije v područí manželky je jich strýce - madam Viviasové. Ta se sice tváří, jak to s oběma sestrami myslí dobře, ale ve skutečnosti z nich tahá každý měďák a požaduje po nich čím dál vyšší platby. Když byly malé, bez rodičů a střechy nad hlavou, uzavřely s ní totiž smlouvu a nebyla pro ně výhodná. A tak Brie krade, aby nemusela prodávat své tělo a snaží se madam nerozhněvat další nesplacenou splátkou. Jenže když jednou zase přijde s tím, že peníze nemá, její teta toho má dost. Dluh smázne, jenže tím způsobem, že prodá Jasalyn králi Temného dvora - místa plného krutých víl. Brie ale nemá v povaze se vzdávat. Vyrazí do Vílí říše sestru zachránit a udělá cokoli, co je v jejích silách, aby ji odvedla zpět domů. Jenže city, které během své mise začne pociťovat ne k jednomu, ale hned dvou vílím princům, jí ten úkol pěkně zkomplikují.

Prázdné sliby se soustředí především na tu romantickou linku mezi Brie a jejími princi - temným a světlým. Takže tu máme - zcela nečekaně - milostný trojúhelník. Tato kniha je na něm přímo založená, takže pokud nejste zrovna jeho fanoušky, ruce pryč. Co se týče našich dvou mužských hrdinů, jednoho jsem měla ráda, druhého jsem nemohla vystát. Jestli jste četli Dvůr trnů a růží, řekne vám toto vše, co potřebujete: ,,Budu tu uvězněná?"   "Budeš v bezpečí." 

Výrok prince Sebastiana pěkně prosím. Ze začátku mi byl jen nesympatický a považovala jsem ho za lehce otravného truhlíka, ale potom se začala odhalovat jeho druhá stránka. Ano, princ Temného dvora Finn taky není zlatý, ale alespoň se tak na rozdíl od Sebastiana neprezentuje. Dělá špatné věci, je si toho vědom, ale přizná to. A i když by to klidně udělal znova, neznamená to, že mu to není líto. Ano, mám ho bezesporu raději, ale pokouším se být objektivní. Jenže Sebastian je takový pokrytec, že to jde jen těžko. Brie se sice více přiklání k němu, ale jsem si téměř jistá, že ve druhém díle to bude obráceně.

Svět se podobá těm ostatním z knih s vílami, to ano. Něčím je ale i originální. Navíc jsem už dlouho nenarazila na knihu, co by se tak dobře četla. 

Recenze zde 

CooBoo 2021, orig. název These Hollow Vows, 440 stran, vazba pevná s přebalem

Nejchladnější dívka ve městě chladu

Holly Black

Tana žije ve světe, kde upíři nejsou pohádkou, ale skutečností.  Před několika lety se totiž jeden z nich utrhl ze řetězu a nakazil svou 'nemocí' tisíce dalších lidí. Nepodařilo se to ututlat, vždyť někdy podlehla nákaze celá města. A tak se obyčejní lidé chrání před nočními lovci, jak nejlépe dovedou, a každý, kdo je pokousaný, se musí ihned nahlásit a odejít do Města chladu dřív, než se promění. Tana se jednoho dne probudí a zjistí, že přesně to bude povinována udělat. Všichni na večírku, kam před dvanácti hodinami dorazila, jsou totiž mrtví. Zabili je upíři. A ona společně s jejím bývalým jsou jediní, kdo přežili. Jenže byli infikováni, a tak se nemohou vrátit ke svým rodinám. Utíkají před útočníky s jedním prazvláštním napůl šíleným upírem, který jim z nějakého nevysvětlitelného důvodu pomáhá. Snaží se najít cestu do města chladu dřív, než se něco pokazí. Jenže jak je to s upíry doopravdy? Tana je za chvilku rozpolcená mezi tím, co si vždy myslela a tím, co uvidí za branami města. 

Kniha je to zajímavá. O tom nemůže být pochyb. Hlavní hrdinka Tana je mezi lidskými postavami z upírských knih do očí bijící výjimkou - nechce se stát upírkou. Samotné děti noci jsou tu prezentovány jako opravdoví zabijáci, kteří se postupem času mění v nestvůry i vzhledově. Příběh je, jak už se u Holly Black stalo tradicí, dobře vymyšlený. Postavy skvěle popsané. Jen s čtivostí byl u této knihy trochu problém. Chvílemi to s ní šlo nahoru a chvílemi zase dolů. Ale Nejchladnější dívka ve městě chladu si i přesto udržela vysokou laťku. Na Krutého prince nemá, pravda, ale na dlouhou chvíli je jako stvořená.

Recenze zde 

King Cool 2021, orig. název The Coldest Girl in Coldtown, 420 stran, vazba brožovaná

Zachraň mě

Mona Kasten

Ruby má odjakživa jediný cíl - dostat se na Oxsford. Dokonce kvůli své vysněné univerzitě začala chodit na školu, kterou z duše nesnáší. Maxton Hall, i když je plná nafoukaných snobů, jí totiž opravdu pomáhá přiblížit se k momentu, ve kterém bude vítězně svírat dopis o přijetí. Jenže jednoho dne se všechno pokazí. Přistihne totiž Lýdii, dceru jedněch z nebohatších lidí v Anglii, v řekněme indiskrétní situaci. S profesorem. A ten, kdo tento malý problém - totiž Ruby - hodlá vyřešit, je pochopitelně její bratr, James. Jenže ten se Ruby vůbec nezamlouvá. A když odmítne úplatky a jiné nabídky výměnou za mlčenlivost, král školy se rozhodne, že si ji teda pohlídá osobně. To co viděla, je totiž nebezpečné pro jeho rodinu. A vlastně i pro Ruby. Protože stačí jedno špatné slovo Jamesova otce a její sen o Oxfordu se rozplyne v nenávratnu.

Kniha ve stylu Papírové princezny - tak by se dalo Zachraň mě označit. Ale i když je zápletka "bohatý kluk, chudá holka" už celkem ohraná, autorka si s ní poradila svým vlastním způsobem. Neodsuzuji proto knihu jako neoriginální a nudnou. To totiž nebyla. Oba hlavní hrdinové měli skvěle vykreslenou osobnost a oba i dostali prostor. Takže pokud máte rádi knihy z pohledu hrdiny i hrdinky, tak tato má rozhodně zelenou. Příběh se skvěle čte. Zvrat na konci byl skvělý, i když trochu bolel. Co víc k tomu dodat? Myslím, že všichni víme, o čem tak tyhle romantické knihy jsou. Možná... ano, obálka. Ta je moc hezká.

Recenze zde 

Red 2021, orig. název Save me, 320 stran, vazba pevná s přebalem

Dívka, had, trn 

 Melissa Bashardoust

Sorája je jedovatá. Smrtelně. Její rodina ji ukrývá před světem, protože by dívka údajně postižena Ničitelem mohla být zkázou jejich panovnické dynastie. Jenže Soráju už to věčné schovávání nebaví. Nelíbí se jí být pořád sama. A tak, když se jí jednoho dne naskytne příležitost kletbu, kterou byla postižena, zlomit, neváhá a vyráží za nestvůrnou daévou. Ta, uvezněna pod palácem, by jí totiž jako jediná mohla prozradit, kde na svůj jed najde lék. Jenže jaká bude za normální život cena? Nepochybně vysoká. Sorája je ji ale ochotná zaplatit. Alespoň si to tedy myslela, než provedla něco, díky čemuž se v očích některých stala přesně tou nestvůrou, za jakou ji celá ta léta měli. 

Tato kniha mě... zklamala. V některých ohledech. V jiných mě naopak překvapila. Tak například to, jak autorka pracovala se svou hlavní postavou, bylo skvělé. Líbil se mi i nápad s Persií, protože to jsme tu ještě neměli. Kniha je LGBTG+, ale toto téma se tam nějak složitě neřeší - prostě tam je a nikomu nevadí, že Soráji se nelíbí jenom muži. Jestli je kniha feministická? Nevím, nevím. A to je ten přechod mezi tím, kdy jsem knihu chválila. Takže teď zápory. 

Čtivost! Ta této knize totiž chyběla, alespoň z mého pohledu. Opravdu jsem se někdy musela nutit pokračovat. Mnoho názvů pro cizí místa a i cizí názvy pro běžné věci - autorka je na čtenáře vychrlila pomalu v prvních dvou kapitolách. Chvíli mi trvalo se v tom zorientovat. Zvratů bylo v knize hodně, to ano, ale namačkaných na sebe. Možná by mi to vadilo, kdybych knihu nečetla doslova šnečím tempem. Pokud ale nebudete mít problém s čtivostí jako já, mohlo by vám to čtení zkomplikovat. Protože na vstřebání klíčových momentů vám autorka jednoduše moc prostoru nedá.

Taky mě trochu mrzelo, že jsem i přesto, že mi hlavní hrdinka nijak nevadila, nemohla k Soráji proniknout blíž. Nedokázala jsem se do ní vcítit. Možná to malinko souvisí s tím, jak je kniha pohádková. Protože ano, je tu krev, mrtví a nestvůry, ale Dívka, had, trn stále působí spíš jako pohádka. A k hrdinům z pohádky si osobně hledám cestu hůr, než k postavám z klasických knih. I stavba příběhu odpovídala spíše té pohádce.

Takže asi tak : Ano, klidně si to přečtěte, ale pusťte se do toho bez očekávání. Možná se vám to zalíbí, kdo ví? Za mě je ale Dívka, trn, had spíše průměrnější kniha a tenhle názor asi nikdy nepřehodnotím. 

Recenze zde 

Yoli 2021, orig. název Girl, Serpent, Thorn, 320 stran, vazba brožovaná lepená s chlopněmi