Přečteno za měsíc září 2021

01.10.2021

Je tu konec září a už definitivně začal podzim. Já toto roční období zahájila přečtením čtyř knih od čtyř pro mě známých i neznámých autorek, které jsem si vybrala z knihovničky. Nechyběla ani čerstvá novinka nakladatelství CooBoo - Studie ohně - takže mám za sebou jednu z mých nejočekávanějších knih druhé poloviny roku 2021. A jestli opravdu stála za to? No, pokračujte ve čtení a dozvíte se to.

Divoká píseň

Victoria Schwabová


Tak na začátek, Divoká píseň mě opravdu mile překvapila. Věděla jsem, že jsou na ni vesměs pozitivní ohlasy, ale stále mi v hlavě hlodal červíček pochybností A co když? Žádné a co když! Tahle kniha je dobrá. Rozhodně ale má své mouchy. Příběh vypráví o Kate Harkerové a Augustu Flynnovi, kteří se narodili v teritoriu Verity. Tedy přesněji řečeno Kate se narodila. August přišel na svět jako malý kluk zrozen ze zkázy a jednoho z nejhorších činů. Je totiž příšera a ne jen tak ledajaká - pomocí písniček krade lidem duše. Oba dva mají své vlastní sny, ty ale musejí ustoupit stranou, když se nad Verity vznáší hrozba války. Mír mezi otcem Kate, který vede Sever města a tím Augustovým, co má na starosti Jih, se totiž rozpadá. A příšer je na setmělých ulicích čím dál víc. Hlavní hrdinové mají úplně rozdílné povahy. Každý dostane prostor se vyjádřit, protože kniha je vyprávěna z pohledu jich obou. Velké plus. Líbilo se mi i jak autorka vymyslela své tři druhy nestvůr, ale její systém znemožňující lhaní malinko pokulhával. Augustovi to totiž někdy až tak velký problém nedělalo. I pojetí hříšníků a vyprávění tak jakoby v ulitě mi trochu ubralo na nadšení. Přes všechny výtky ale kniha dostala čtyři hvězdičky a těším se na další díl.

Recenze zde

CooBoo 2017, orig. název This savage song, 336 stran, vazba pevná

Daisy Jones & The Six

Taylor Jenkins Reid


Co vedlo k rozpadu nejlepší rockové kapely 70. let? Co sedmdesátých, snad všech dob? Autorka nám tu přibližuje, jak se mohlo stát, že se většina členů Daisy Jones & The Six po červencovém koncertu v Chicagu roku 1979 sbalila a odjela domů. A že se od té doby všichni dohromady už neviděli. Když si přečtete, o čem má kniha být a dozvíte se, že se ke kapele se slavným zpěvákem přidala mladá hvězda Daisy Jones, bude vám nejspíš jasné, co přijde dál. Jak příběh postupuje, jiskření mezi těmito dvěma postavami nabírá na síle a stejně tak jejich vzájemná rivalita. Taylor Jenkins Reid se ale musí nechat, že celou tuhle pletenici citů rozmotala poměrně netradičním způsobem. Stejně tak byla kniha i napsaná. Formou vyjádření, které po dlouhé době mlčení všech sedm členů The Six podalo. A nejenom oni. Dostaneme  i pohled širšího okolí a díky tomu a faktu, že se vzpomínky většinou moc neshodují, se z Daisy Jones & The Six nestal jen chronologický výčet událostí, ale i plnohodnotná kniha. Co se týče toho, zda není tvrzení, že je toto nejlepší čtení roku 2020, přehnané, tak nejspíš je. Tedy aspoň já osobně jsem to tak vnímala. Bezesporu se ale jedná o dobře napsaný literární počin a pokud máte zrovna dlouhou chvíli, klidně se do knihy pusťte. 

Recenze zde

Kontrast Vintage, orig. název Daisy Jones and The Six, 368 stran, vazba pevná s přebalem

Studie ohně

Maria V. Snyderová


Studie ohně začíná pár týdnů po konci Studie kouzel. Jelena už oficiálně ukončila studia v Domově mágů a stala se pomocnicí Čtvrté kouzelnice. Bohužel to neznamená, že by jí byla sitijská Rada ochotna věřit. A to i přesto, že zachránila nebohé duše umučených dívek před Křovinářem, který by si jinak podmanil celou zemi. Jako Hledačka duší je Jelena stále vyvrhelem a k tomu všemu se Zloději duší s pomocí Cahila podařilo utéct z vězení. A tak, když Jeleně přijde zpráva s pravděpodobným místem jeho pobytu, neváhá a společně s přáteli i nepřáteli vyrazí na cestu. Studie ohně mě nezklamala. Nejenže jsem se jejím prostřednictvím zase vrátila ke starým známým z předchozích dílů, ale dostala jsem příběh plný akce a napětí, jak už jsem si u Marii V. Snyderové zvykla. Je pravda, že mi tato kniha nepřišla tak dobrá jako ty dvě předchozí. Stále si však drží vysokou úroveň v porovnání s ostatními jí podobnými. A hodnocení určitě vylepšila i má oblíbená postava Valek. Sice bych ocenila, kdyby se na něj autorka zaměřila i jinak než jako na "okrajovou" postavu, ale už ho tu bylo víc než například ve Studii kouzel.  Příběh nám tu trochu nabobtnal - necelých pět se stránek - ale neztratil tím nic ze své čtivosti. Doufám, že v ČR vyjde i pokračování. Uvidíme, čím autorka překvapí.

Recenze zde

CooBoo 2021, orig. název Fire Study, 480 stran, vazba pevná

Stálo to za to

Miroslava Varáčková


Měsíc jsem uzavřela knihou od slovenské autorky Miroslavy Varáčkové. A jestli Stálo to za to stálo za to? To bude asi subjektivní, ale za mě určitě ano! Příběh vypráví o Bašce, která je vždycky až na druhé koleji. A nejvíce to platí doma. Zatímco její dokonalá starší sestra Livie dostává pozornost rodičů plnými doušky, na Bašku zbývají tak akorát domácí práce. Jediné, v čem vyniká, je škola, ale ani tam to poslední dobou není žádná sláva. Hádky doma s Livií, kterou asi něco žere, a zhoršující se situace s rodiči Bašku rozptylují na tolik, že se už ani nedokáže soustředit. Jedinou útěchu má v této době v Jakubovi, klukovi, k němuž začíná nejspíš něco cítit. Stálo to za to je takovou sondou do na první pohled normální a fungující rodiny. Rodiče jsou spolu, mají dvě krásné dcery, z nichž jedna vyhrává gymnastické šampionáty o sto šest, tak v čem by mohl být problém? Ve všem. Situace u Bašky doma se hrotí a z na začátku jen vyčerpané mámy se zrodila žena, nad kterou jsem jen nevěřícně kroutila hlavou. Poslední ránou pod pás byl konec. Vy celou tu dobu podvědomě tušíte, jak takovéhle drama skončí, ale když vám to autorka ředí romantickou linkou, uvěříte, že by snad mohl přijít i ten vysněný happy end.  Ten se ovšem nekonal. Kniha mě dostala společně s poslední větou "Stálo za to..."

Recenze zde

#booklab, orig. název Stálo to za to, 216 stran, vazba pevná s přebalem